Robinhood

Ivan's picture

Robinhood je názov obchodníka s cenními papiermi, ktorí svojou stratégiou neúčtovania provízií oslovil bežních ľudí. Malích investorov. Simpatické. Až do štvrtku. V tento deň sa udiala bezprecedentná vec. Robinhood ako aj niektorí ďalší obchodníci na burze znemožnili svojim klientom nakupovať akcie spoločnosti GameStop. Klienti mohli akcie predávať, ale nemohli nakupovať.

Na akciách tejto firmi sa popálili veľkí hráči otvorením víznamních krátkich pozícií. Tento koncept nemusí biť čitateľovi jasní, preto ho visvetlím.

Ak nakúpite akcie, očakávate, že ich cena pôjde v budúcnosti hore. Ak pôjde hore, zarobíte. Ak pôjde dole, prerobíte. Nakúpeniu akcie sa inak hovorí otvorenie dlhej pozície.

Otvorenie krátkej pozície je praví opak. Neznamená to običajní predaj akcií, ktoré vlastníte, čomu sa inak hovorí uzatvorenie dlhej pozície. Otvorenie krátkej pozície znamená, že predávate akcie, ktoré nevlastníte. Ako sa ale dá legálne predať niečo, čo nevlastníte? Tak, že si to od niekoho požičiate. Raz to ale musíte aj vrátiť. Ak očakávate, že cena akcie pôjde zajtra dole, potom to znamená, že keď si dnes požičiate akciu a predáte ju dnes za viššiu cenu, môžete tú istú akciu nakúpiť zajtra za nižšiu cenu, následne ju vrátiť a na rozdiele v cenách zarobiť. Ak ale cena pôjde hore, potom nezarábate, ale prerábate. Ak pôjde cena veľmi hore, budete veľmi prerábať.

Presne toto sa stalo veľkím hráčom. Cena akcií GameStopu nešla dolu ako očakávali, ale naopak prudko hore. A začali na tom veľmi prerábať. Na druhej strane obchodu boli drobní investori, ktorí tie akcie nakúpili - a dobre zarobili.

Znemožnenie nákupu akcií - aj keď len na jeden deň - je samozrejme evidentná manipulácia ceni akcie, pretože keď chíba dopit, cena musí ísť dole. A to je presne to, na čo veľkí hráči stavili.

Takže vraj Robin Hood. Skôr Dennis Moore z Monty Pythons:

Dennis Moore, Dennis Moore riding through the land
Dennis Moore, Dennis Moore without a merry band
He steals from the poor and gives to the rich
Stupid bitch