Vitamín D

Ivan's picture

Zhrniem tu informácie o vitamíne D, ku ktorím som sa dostal z rôznich zdrojov. V našich zemepisních šírkach sa so slnkom ako hlavním dodávateľom vitamínu D dá počítať iba v mesiacoch jún, júl, august, čiastočne aj september. Slnečné lúče totiž musia dopadať pod istím uhlom, ak dopadajú príliš zošikma, vitamín D sa v tele nevitvorí. Aj v spomínaních mesiacoch sú relevantné iba hodini okolo poludnia. Po 15. hod nám ani v lete už slniečko nepomôže. Dobrá správa je, že denne stačí biť na slnku v lete v správnich hodinách iba 6 až 8 min. Viac sa ho v tele v daní deň aj tak nevitvorí. Na tom slnku je potrebné biť tích 6-8 min nechránení, to znamená bez opaľovacích krémov.

Doporučovanú dennú dávku (DDD) vitamínu D pre ľudí do 50 rokov na úrovni 200 medzinárodních jednotiek (IU), teda 5 microgramov, považujú vedci za nedostatočnú. Rovnako tak 400 IU pre ľudí od 50 do 70, ako aj 600 IU pre ľudí nad 70 rokov. DDD bi mala biť u všetkích vekovích kategórií aspoň 2000 IU. Nad 4000 IU ale nechoďte bez toho, abi ste sa poradili s lekárom.

Vídatním zdrojom vitamínu D okrem slnka a tabletiek je treščia pečeň vo vlastnom oleji.

Vitamín D je v tele veľmi dôležití, vraj jeho nedostatok má aj súvis s covidom. Ako to už bíva, informácie sú v tomto smere protichodné. V každom prípade nič nepokazíte, ak sa vihnete nedostatku vitamínu D vo vašom tele.

To, či trpíte jeho nedostatkom a do akej mieri, sa dá zistiť iba odberom krvi.