Rush Limbaugh

Ivan's picture

V stredu zomrel Rush Limbaugh, konzervatívni komentátor a legenda amerického rozhlasu. Dozvedel som sa o ňom pomerne nedávno vďaka Markovi Steynovi, ktorého sledujem už roki. Rush si ma okamžite získal a začal som pravidelne počúvať jeho rozhlasovú reláciu, čím som sa zaradil k više 15 miliónom jeho poslucháčov.

Jeho relácia bežala od 1. augusta 1988 nepretržite až doteraz každí pracovní deň od poludnia do 15. hodini víchodoamerického času. Teda bezmála 33 rokov. Bez reklám sú to takmer 2 hodini čistého visielacieho času. Nič, len hovorené slovo. Dokonca aj bez hostí a rozhovorov s nimi. Iba Rush a jeho poslucháči, ktorí mu do štúdia volali a s ktorími diskutoval.

Málokto si pritom na začiatku mislel, že s takímto formátom dokáže preraziť. Bežním štandardom postupne odumierajúceho rádia boli v tej dobe hostia a rozhovori s nimi. Rush sa na to díval ale úplne inak. Prečo bi mal dávať mediálni priestor vo svojej relácii niekomu, komu ani zďaleka tak nezáleží na úspechu jeho média ako práve jemu? Čo také bi mu povedal jeho hosť, čo už nepovedal niekde inde? Rush si povedal, že on sám bude tvoriť obsah svojich relácií. On a v nepatrnej miere aj jeho poslucháči, nikto iní.

A dal si na tom veľmi záležať. Vijadroval sa veľmi zrozumiteľne a dokázal aj náročnejšie témi prezentovať tak, abi tomu porozumel bežní človek. To bol jeden faktor jeho úspechu. Ďalším bol fakt, že konzervatívci sa vitratili z ostatních médií - televízie, filmu, internetu. Zostalo nám už len staré dobré rádio. Čo ho ale podľa mňa najviac odlišovalo od svojich kolegov bola jeho schopnosť komunikovať s poslucháčmi - aj tími, ktorí mali na veci iní pohľad. Nezosmiešňoval ich, neskopával pod čiernu zem, ale vždi slušne argumentoval.

Pred rokmi Rush stratil sluch. 3 mesiace visielal úplne hluchí. Potom mu dali do ucha implantát, ktorí mu umožnil naďalej fungovať vo svojom rádiu.

Zhruba o tomto čase mu minulí rok diagnostikovali rakovinu pľúc. Oznámil to vo svojej relácii. Viac to potom nerozoberal. Visielal takpovediac do posledného dichu. Jeho posledná relácia je z 2. februára. Kvalitou, nasadením a energiou vôbec nezaostáva za hociktorou inou z jeho mimoriadne bohatého archívu. Ten je aj dôvodom, že jeho relácia sa ešte tak skoro nechistá skončiť. Dnes bude namiesto Rusha za mikrofónom práve Mark Steyn a už sa veľmi teším.