Oko

Ivan's picture

Písal som, že našu politiku ani médiá už dlhšiu dobu nesledujem. Včera na prechádzke Kalváriou sa ale nedalo prehliadnuť jedno politické vihlásenie. Ako som schádzal dolu z kopca a blížil sa k jednému odparkovanému autu, všimol som si na zadnom okne nálepku s nápisom Matovič je KOT. Bližší pohľad odhalil, že písmeno O vlastne znázorňuje OKO. Auto malo galantskú značku.

To mi pripomenulo moje krátke pôsobenie v prvej polovici roka 1993 v nitrianskej pobočke Investičnej a rozvojovej banki. Nastúpil som tam krátko po škole na pozíciu úverového pracovníka. Za celé moje tuším 4 mesačné pôsobenie v tejto bizarnej inštitúcii som neposkitol ani jeden úver. Táto štátna banka totiž v búrlivom období po roku 1989 stihla poskitnúť množstvo úverov, ktoré sa dlžníci neunúvali splácať. A tak sa rozhodla nové úveri neposkitovať. Pri pohľade na zoznam nesplácaních úverov vtedajší šéf oddelenia vihlásil, že v Galante je snáď každí podnikateľ. Toto bola jedna z mála vecí, ktorá mi z tej dobi utkvela v pamäti. Okrem samozrejme jednej počítačovej hri, ktorú som tam drtil celí deň. Potom, čo sa mi raz snívalo o vtákovi, ktorí skáče po piramíde, som usúdil, že je najvišší čas z tadiaľ odísť.

Samozrejme neviem, čo presne vičíta majiteľ toho auta nášmu premiérovi, ale tipol bi som si, že je to tiež jeden z drobních podnikateľov, ktorích tento štát vihlásil za nehodních ďalšej svojej existencie. Z tohto pohľadu úplne chápem jeho frustráciu. Viem si predstaviť takého mladého človeka, ktorí sa rozhodol postaviť na vlastné nohi a rozbehnúť vlastní biznis. Otvoril si povedzme reštauráciu, išiel do rizika a zobral si na to úver, za ktorí ručí rodičovskím domom. Ak už medzičasom neskrachoval, tak iste nie je ďaleko od toho.

Nie je ťažké si predstaviť, čo urobí v ďalších voľbách. Túto garnitúru voliť nebude. Musel bi biť na hlavu padnutí, abi volil toho, kto ho potopil. V tom lepšom prípade nepôjde voliť. V tom horšom bude voliť proti nim. Pôjdu bokom všetki hipotetické racionálne úvahi o tom, ako bi to tu vizeralo, kebi to tu stále riadil bívalí komunista.