Borgen, Winnetou a Old Shatterhand

Ivan's picture

Kvôli štúdiu dánčini som si pustil na Netflixe dánski seriál Borgen, keďže som naň počul priaznivú referenciu. Vidržal som po štvrtú časť prvej série.

Ide o príbeh politički, ktorá sa stane prvou dánskou ženskou premiérkou. Celé sa to točí o politike. Hlavne domácej, ale aj zahraničnej. Domáca bi mi až tak nevadila napriek tomu, že Dánsko je vírazne strihnuté doľava. Ako jedna z mála krajín s podobním smerovaním má totiž aj vísledki. Neprekonateľnou prekážkou sa ale pre mňa stala zahraničná politika. Najprv téma zahraničnej pomoci. Afganistanu treba posielať peniaze, pretože tamojšia detská úmrtnosť je vírazne viššia ako tá dánska, takže sa ani netreba veľmi diviť, že sa krajina radikalizuje. Uff.

A ako si to tí Američania predstavujú, že ich lietadlo plné zajatích Afgáncov pristane v Grónsku. Veď sú to len nevinní farmári. Uff.

No a keď som počul znechuteného dánskeho vojaka rozprávať historku o tom, ako americké vojnové lietadlo plné jadrovích zbraní malo nehodu pri pristávaní v Grónsku, takže sa jadrové hlavice veselo rozkotúľali po pristávacej dráhe a jedna je tam dodnes, tak som to vipol a začal radšej písať tento blog. Uff, uff.

Pripomína mi to ale jeden vtip. Winettou a Old Shatterhand idú okolo jazera, kde vidia sa kúpať krásnu nahú Ribanu.
Winettou: "Uff!"
Old Shatterhand: "Uff, uff!"
Načo Winettou povie: "No, ti musíš vždicki viacej pičovať."