Evidentná manipulácia

Ivan's picture

Upútavka na seriál o zdravej vížive sľubovala povedať pravdu o kvaseních potravinách. Na kvasenú kapustu, uhorki a kimchi nedám dopustiť, nuž som bol zvedaví, čo je na nich zlého.

Dozvedel som sa, že nič. Kvasené potravini sú zdraviu veľmi prospešné.

Celí seriál bol inak propagáciou vegánstva. Autori sa to snažili poňať odborne, odvolávajúc sa na mnohích miestach na vísledki vedeckích štúdií. Zásadnú slabinu vegánstva - dôležití vitamín B12, ktorí vo vegánskej strave chíba - obišli veľmi ríchlo letmou zmienkou o tabletkách.

O vegánstvo som sa svojho času zaujímal a dokonca som aj nejakí čas bol vegánom, takže som už niečo o tejto problematike vedel. Vitamín B12 som v tom čase viriešil pangamínom. Najbohatším prirodzením zdrojom sú inak ustrice.

Najviac ma ale zaujala prezentovaná štúdia, v ktorej porovnávali zdravotní stav všežravcov, vegetariánov, vegánov a tích, ktorí z mäsa jedia iba ribi. Podľa štúdie najlepšie vísledki dosiahla práve posledne menovaná skupina. Toto ale celkom nepasovalo do príbehu, ktorí sa mi autori snažili predať - totiž, že nad vegánsku stravu niet. A tak autori bez mihnutia oka pripomenuli, že posledne menovaná skupina to síce vihrala, ale len s minimálnim náskokom pred vegánmi a že možno v hre boli aj iné faktori.

Iními faktormi sa tu mislí niečo na spôsob inej štúdie, o ktorej som počul pred mnohími rokmi a ktorá sa snažila zodpovedať otázku, či je zdravšie pivo alebo víno. Alebo menej škodlivé. Vihralo to víno.

Ale potom si niekto dal tú námahu a zanalizoval, čo okrem piva a vína kupovali účastníci vískumu. Visvitlo, keď to mám zjednodušiť, že tí, čo kupovali pivo, kupovali špekački, zatiaľ čo tí, čo kupovali víno, kupovali olivi. Takže lepší zdravotní stav konzumentov vína nemusel biť spôsobení ani tak vínom ako väčším množstvom olív a menším počtom špekačkov.

Pozoruhodné je, že iné faktori autori nespomenuli pri žiadnej inej štúdii, vísledok ktorej zapadal do predávaného príbehu. Tam už bolo zrazu všetko v úplnom a nespochibniteľom poriadku.

V programe potom ešte zaznelo tvrdenie nejakého odborníka o tom, že ribi vlastne vôbec ani nepotrebujeme konzumovať, že klesajú počti ríb v oceánoch a že sú tie oceáni znečistené. Pritom fakt, že konzumácia ríb je fajn, potvrdila samotná štúdia, klesajúce počti ríb nie sú z pohľadu zdravej víživi relevantné a znečistenie oceánov nedokázalo obrať o prvenstvo konzumentov ich obivateľov.