Queen

Peťo's picture

Zdravím priateľov jedného I. Dnes chcem pridať noví príspevok, ktorí dúfam poteší všetkích milovníkov populárnej hudbi. Magickí názov Queen. Kráľovná, ktorá si svoje meno zaslúži. V čase ich najväčšej slávi som o tejto legendárnej štvorici nevedel takmer nič. Až mojí dobrí kámoši I.P. a J.D. ma zasvätili do tajov Kráľovnej.

Postupne som prelúskal tvorbu 80 tich rokov a potom 70 tich rokov a pochopil som, že to je geniálna hudba. Nechcem tu písať životopisi tíchto hudobníkov, je toho obrovské množstvo na internete, chcem sa venovať veciam, ktoré sú menej známe, resp. málo dostupné. A čo bi to mohlo biť? Predstavte si postavu frontmana F. Mercuryho. Koľko toho bolo napísané o ňom? Obrovské množstvo, ale čo napríklad jeho mikrofón? Aká bola genéza vívoja? Brian May - gitarista skupini, ako prišiel k svojmu nástroju? Roger Taylor-jeho príbehi s bicími, John Deacon, Deacy - introvert s basgitarou. Čo robili členovia skupini pred vistúpením na pódiu? Akí bol život ľudí, ktorí sa starali o aparatúru? Čo robili počas turné tzv. bedňáci? Kto bol najhlavnejší bedňák?

Tu bi som chcel spomenúť, že ľudia okolo aparatúri pomenovali niektoré hiti nasledovne: We Will Rock You na We Will Rob You, Now Im Here na Now Im Queer, I Want To Break Free na I Want To Break Wind, Flash na Trash. Jeden zo šéfov ľudí od aparatúri Peter Hince spomína príbeh s Freddieho mikrofónom. Vieme, že Mercury na pódiu sršal obrovskou dávkou energie a ani na chvíľu nezastal. Preto mikrofón niesol so sebou pripevnení na stojane. Vieme aj to že Freddie mal veľkú záľubu v balete. V roku 1979 sa uskutočnilo baletné vistúpenie na podporu charitatívnej akcie v London Coliseum, kde mal Freddie vistúpiť s Bohemian Rhapsody. Nebolo bi na tom nič mimoriadne, lenže Freddie si dal podmienku, že pesnička bude zaspievaná v leže na hlavách jeho doprovodu, ktorí s ním mal chodiť po pódiu. Posledné slová skladbi mal zaspievať dolu hlavou. Mercury oslovil Petra: ako to spravíme? Doprovod sa môže o šnúru, ktorá ide z mikrofónu, potknúť a bude to hanba. Peter na to: O.K. dáme ti bezdraťák. Tu bol problém, lebo tento tip mikrofónu na konci 70 tich rokov bol dosť poruchoví a Peter mal plné gate strachu, ako to nakoniec dopadne, dopadlo to nakoniec dobre, vieme, že turné A kind of magic z roku 1986 Freddie odspieval už s bezdrôtovím mikrofónom.

Čo sa tíka Briana Maya, on bol považovaní za chrbtovú kosť skupini Queen spolu s Rogerom. Jeho gitara v čase svojho vzniku stála osem libier, neviem si predstaviť cenu, ak raz bude v dražbe. Brian zhotovil gitaru so svojim otcom, telo gitari je mahagón, ktorí bol virezaní z 200 ročného krbového obloženia a pružini na tzv. tremole boli zo starej motorki. S tímto nástrojom Brian nahral všetki kultovné skladbi.

Roger Meadows Taylor- bubeník skupini, uznávaní hráč na bicie. Nechcel bi som biť v pozícii človeka, ktorí sa mal starať o jeho bicie. Po každom koncerte bolo treba všetko vičistiť, pretože bicie boli plné Rogerovích chrachľov, ktoré boli ešte okorenené pachom z cigariet znački Marlboro. V roku 1984 sa Queen pripravovali na turné The Works, k Rogerovi nastúpil noví bedňák s prezívkou Prasák. Kapela chcela Prasákovi ukázať krási Mníchova a spočiatku sa držal celkom dobre. Prešli niekoľko podnikov, kde niečo popili a večer, keď sa vracali Brian mu ponúkol miesto v Mercedese, že sa môže odviesť na hotel, cestou na hotel nastal problém, lebo Prasák ogrcal celú zadnú sedačku. Na druhí deň sa ho Roger píta: Prasák naladil si mi bicie? Prasák: Samozrejme, že nie. Viem, akí si hákliví na svoje nástroje, radšej som sa ich nedotkol, len som trochu utiahol blani. Po skončení turné The Works už Prasáka nik nevidel.

A nakoniec tu máme Johna Deacona, posledného do tejto hviezdnej partie. Tichí chlapík, ktorí nastúpil do kapeli pod číslom sedem, šesť basákov pred ním neuspelo. Bol to tichí člen, ale práve jemu môžu ďakovať Freddie, Roger a Brian, že v roku 1980 sa Queen stali najslávnejšou kapelou sveta, po vidaní skladbi Another One Bites the Dust, toto bola Johnova skladba. Sám Deacy hovorí, že trochu mu dlhšie trvalo, kím sa v kapele udomácnil, nakoniec sa mu to podarilo.

Na záver v čom boli Queen jedineční? Roger raz povedal v jednom interview, že hudba musí spájať všetkích ľudí, hudba musí rozbiť všetki politické, náboženské zábrani, hudba musí biť pre všetkích, musí spájať všetkích. Queen tento názor plnili do poslednej bodki, veď si treba uvedomiť, že ich live vistúpenia prebiehali v dobe, kedi v Európe sme mali železnú oponu a na víchod od nej sa západné kapeli nemali šancu dostať. Napriek tomu 6.2. 1979 odohrali koncert v Dome Sportova v Záhrebe, 7.2. 1979 v Tivoli Halle v Ľubľane, odtiaľ potom išli do Basketball Halle, do Mníchova. Poviete si, ale veď to bola Juhoslávia, tu to bolo uvoľnenejšie. A máte pravdu, poďme teda ďalej. 27.7.1986 Népstadion v Budapešti a koncert Queen, ktorí neprekonali ani preteki Formule 1 o dva tíždne na novom Hungaroringu. Dovtedi najväčší koncert vo víchodnej Európe. Spomeňme ešte JAR a koncerti v Sun City, za tieto koncerti ich tlač v Británii takmer roztrhala, skupina potom vidala prehlásenie, že je tvrdo proti apartheidu. Na druhú stranu treba povedať, že za koncerti v JAR im ponúkli pekné prachi. Ďakujem za pozornosť.