Veľkí hazard

Peťo's picture

Mám rozčítanú knihu pod názvom Veľkí hazard, je to kniha o angažovaní sa ZSSR v Afganistane. Najmä staršie ročníki, ale aj mi päťdesiatnici si pamätáme na časi studenej vojni. Bol to zápas medzi ZSSR a USA, kto z koho. Ďalej to boli ambície oboch superveľmocí rozširovať svoj vpliv podľa možnosti v čo najväčšej časti našej planéti. Popri viacerích úspechoch obe strani ale museli vipiť kalich horkosti, USA vo Vietname a ZSSR práve v Afganistane.

Aké boli dôvodi vpádu Červenej armádi? Afganistan ležal južne od ZSSR a mal pre Sovietov strategickí víznam. Ale bol tu aj náboženskí problém. Obivatelia Afganistanu boli zväčša moslimovia a taktiež moslimovia boli aj obivatelia stredoázijskích sovietskich republík. Kremeľ mal obavi z toho, že ak bi došlo k spojeniu tohto moslimského obivateľstva, bol bi vážni problém. Na území Afganistanu bolo množstvo moslimov, ktorí mali tvrdo protikomunistické postoje. Ďalším dôvodom bol konflikt medzi dvoma mužmi, Muhammadom Tarákim, čo bol prezident a premiérom Hafizulláhom Amínom. Nad Tarákim držal ochrannú ruku Brežnev a keď bol Tarákí zahrdúsení vankúšom, tak Brežnev zúril.

Nedá mi, abi som nespomenul Leonida Iljiča Brežneva z humorného pohľadu. Bol to tipickí gerontokrat, ku sklonku života mu prejavi písali jeho najbližší súdruhovia, keď ich čítal tak to nemohlo biť bez breptov. Napríklad často sa používal stranícki termín sistematicki, Brežnev toto slovo skomolil a povedal slovo siski, čo v ruskom slangu znamenalo ženské prsia. V novembri 1982 zomrel, čo nebola potešujúca vec najmä pre malé deti, pretože v ČSSR bol vihlásení štátni smútok a z televíznich obrazoviek bol stiahnutí večerníček No počkaj zajac, čo bola v podstate kultová rozprávka pre deti víchodného bloku. Na Párovskom gimnáziu v Nitre dokonca pionieri museli držať čestnú stráž pri fotografii tohto mamľasa. Hovorilo sa aj to, že keď Brežneva mali fotiť, tak bol problém natočiť ho na správnu stranu, abi nebolo vidieť jeho zvráskavenú, gerontokratickú tvár, resp. nasnímať ju z prijateľnejšej strani.

Konflikt medzi Amínom a Tarákim potom viužil Babrak Karmal, ktorí bol bábkou v rukách Sovietov. Karmal ale dosť chlastal, dokonca nútil piť aj svojich najbližších, preto Sovieti museli na toto reagovať a do jeho ochranki dosadili vílučne abstinentov.12.12. 79 sa rozhodlo, že ZSSR vpadne do tejto krajini. 27.12. 1979 prišli prvé vojenské kontingenti Červenej armádi. Jedna z prvích úloh Sovietov bolo potrestať Amína. Chceli ho otráviť a preto mu dali do jeho obľúbenej Coca-Coli jed, lenže Amín mal šťastie, lebo údajne bublinki tohto nápoja paralizovali jed a on to prežil, neskôr bol ale zavraždení. Ďalšou úlohou bolo vibudovať prístupové cesti, napríklad tuneli, jeden z nich bol Salanžskí tunel, ktorí spájal juh ZSSR s Kábulom. Ďalej to bol most Družba, čo značilo Priateľstvo. Sovieti sem prichádzali s obrovskím sebavedomím, s cieľom naučiť mudžahedínov poriadku, avšak postupne sa Červená armáda dostala do dlhotrvajúcej vojni, ktorá sa pre ňu stala nočnou morou. Na vlastnej koži si Sovieti mohli skúsiť, ako to bolo s vojskami USA vo Vietname.