Strana biela, strana čierna

Peťo's picture

“Queen II, to bol moment, kedi z nás višli všetki tie dobrodružné nápadi. V Queen II sú zárodki takmer všetkého, čo sme spolu urobili, ale bolo to strašne nahustené, že to nebolo dobre počuť, pokiaľ ste nepočúvali dostatočne pozorne.” To boli slová Briana Maya, niekedi z roku 1976, na adresu albumu Queen II, ktorí višiel 8. 3. 1974. Práve v tento deň, ešte stále počas môjho dudinského geriatrického exilu, bolo 47 víročie vidania tohto albumu.

Málokto si pravdepodobne všimol jednu zaujímavosť a to, že celí album zložili dve osobi - Brian a Freddie. Roger tu prispel iba jednou skladbou - The Loser In The End. Brian zložil A stranu, ktorá bola v bielom prevedení a Freddie B stranu, ktorá bola v čiernom prevedení. John o tomto albume vihlásil, že pri nahrávaní Queen II postupne zisťoval, že skupina má v sebe potenciál. V roku 2004 Brian o Queen II vihlásil, že pri nahrávaní tohto albumu sa skupina naučila najviac vecí, čo sa tíkalo nahrávania, najmä nahrávania viachlasovích spevov. Brian tvrdí: "Najprv niečo nahráme unisono - t.j. jednohlasne, potom cez to naspievame stopu, alebo hneď dve a to isté zopakujeme v ďalšej vrstve a takto získame aj 30 hlasov, niekedi aj viacej. Tento album bol revoluční v tom, že z pasáží, ktoré tu Brian zahral, čerpali viaceré kapeli, ako napr. Thin Lizzy, alebo Iron Maiden.

Album otvára skladba Procession, potom nastupuje Father to Son, White Queen, pri tejto skladbe som vždi obdivoval Freddieho rozsah, na DVD Live in Rainbow, to bola proste paráda. Potom nastupuje Freddieho B strana albumu, tu sú skladbi, ako napr. Orge Battle, The March of the Black Queen, Funny How Love Is. Za absolútnu špičku považujem skladbu Nevermore a tiež Seven Seas of Rhye. Táto skladba odznela už na Queen I, Freddie ju prepracoval a stala sa ich prvou hitovkou.

Čo sa tíka prezentácie albumu, tak Queen tu ukázali precíznosť, obrátili sa na Micka Rocka, čo bola v tom čase vichádzajúca hviezda rockovej fotografie, urobil pár fotiek Davida Bowieho. Návrh obalu vinilu mal vikresliť hru svetla a tieňov a v podstate to višlo, lebo obal na Queen II sa zaradil medzi najikonickejšie v histórii populárnej hudbi. K tejto vizáži sa vrátili pri natáčaní klipu Bo Rap. Na prednej strane obalu, tzv. black Queen, sú členovia kapeli vifotení v čiernom a na zadnom obale je white Queen, Roger, Brian, John a Freddie sú oblečení do bieleho.

Tento album sa stal prelomoví, pretože verejnosť si Queen začala viac všímať a naviše, nenastala už taká situácia, že keď Brian išiel sondovať do obchodu s hudobninami a spítal sa: "Máte už novích Queenov?” Odpoveď bola: "Kohože?????” Toto sa stalo po vidaní Queen I. Po vidaní začalo turné po UK. Queen išli spolu s Mott The Hoople, pričom Queen tam išli ako predskokani. 14. 12. turné dorazilo do Hammersmith Odeon a Queen si vibudovali také renomé, že v avizovaní deň museli zahrať dva koncerti. Zdalo bi sa, že po tomto úspechu Queen bi mohol Ian Hunter, líder Mott The Hoople, začať žiarliť, nič také sa nestalo a to preto lebo táto udalosť sa neodohrávala na Slovensku, kde si všetci všetko závidia. Obe kapeli sa stali dobrími kamarátmi a spolu chodievali na turné v jednom autobuse. Dobrí vzťah potom potvrdil Brian v skladbe Now I’m Here vo verši Down in the city, just Hoople and me.

Rok 1974 bol pre Queen zlomoví, pretože sa dostali so skladbou Seven Seas of Rhye do Tops of The Pops, skladba obsadila 10. miesto a album v UK dosiahol celkom pekné 5. miesto. Queen boli v podstate v začiatkoch a už v nich horela túžba podmaniť si Ameriku, najmä teda USA, táto krajina bola považovaná za svätí grál hudbi. Pri dobíjaní USA mali spočiatku smolu a to preto, lebo Brian chitil v USA po niekoľkích koncertoch žltačku a preto sa museli vrátiť domov a May dostal príkaz k odpočinku. Od 22.11. do 14.12. 1974 Queen podnikli európske turné, kde navštívili postupne Helsinki, Kolín, Hamburg, Mníchov, Amsterdam, Brusel, Dusseldorf, Frankfurt, Haag, najjužnejšie boli v Barcelone a samozrejme štiri koncerti odohrali v Londýne. Konečne sa koleso šťastia začína krútiť aj pre nich, tím správnim smerom, počas tohto turné bolo už na svete Sheer Heart Attack.

Ostával viriešiť jeden zásadní problém a to bol manažment skupini. Roger o tomto raz povedal: " Mali sme vipredané aréni, mnoho koncertov, ale boli sme úplne bez peňazí, raz som polámal palice na bicie, mal som totiž tvrdé úderi, manažment mi hneď vičistil žalúdok, abi som nelámal toľko paličiek, lebo sú drahé, vzápätí, si ktosi z manažmentu kúpil nové auto, čosi tu nehralo...... "