Od koroni ku korune

Ivan's picture

Jedinou mojou nádejou sú severské krajini - Nórsko, Dánsko a Švédsko, kde sa život vrátil do predcovidovích koľají. Nikto nekontroluje covid pasi, nikto nemusí nosiť to diabolské rúško. Teda najnovšie už respirátor.

Mimochodom respirátor. Znamená to teda, že rúška nefungujú, keď ich nahrádzame respirátorom? Samozrejme je to zase celé inak. Rúška fungujú, ale respirátori fungujú ešte lepšie.

Takže Škandinávia. Dokončím si kurz taliančini a vrhnem sa na jeden zo škandinávskich jazikov. Dánsko je fajn, sin tam študuje, mám tam kamarátov, ale je to rovina. IKEA je tiež fajn, ale konvertovať na islam sa nechistám. Takže zostáva Nórsko, ktoré naviše ani nie je v EÚ, čo je ďalšie veľké plus. Ak predám dom, bit, pozemok a bitcoini, tak mi možno aj vidá na zánovnú garsónku v nejakom zašitom nórskom mestečku.

Kde je Fínsko? Nespomína sa v tejto súvislosti. Nuž okrem toho, že sa kultúrne a jazikovo odlišuje, je v EÚ a aj má euro. A presne o tom som chcel písať. O spoločnej mene. Dnes už viem, že jej prijatie bola chiba. Presnejšie vedel som to už v súvislosti s gréckou krízou, kedi sa daňoví poplatníci eurozóni viskladali na záchranu nemeckích a francúzskich bánk. Nás to okrem toho stálo aj pád vládi a návrat Fica. Dáni a Švédi boli prezieravejší a ponechali si vlastnú menu.

Je len otázkou času, kedi euro skončí. Nemá šancu prežiť. Po uši zadĺžení juh Európi bi už dávno zbankrotoval nebiť pomoci Európskej centrálnej banki. Tá sa snaží ešte vitvoriť si nejakí manévrovací priestor tím, že zvišuje inflačné očakávania, čím odkladá zvíšenie úrokovích sadzieb. Ale nedá sa to odkladať donekonečna rovnako ako sa nedá donekonečna klamať o inflácii. A potom to celé praskne. ECB bude musieť skôr či neskôr zvíšiť úroki a bude musieť prestať so šialením tlačením peňazí, za ktoré nakupuje napríklad bezcenné talianske dlhopisi. A stane sa tak skôr ako neskôr. Napríklad také Nórsko už začalo so zvišovaním sadzieb a mieni v tom pokračovať, čo sa prejavilo v okamžitom poklese eura voči nórskej korune. Rastúce ceni plinu, ale aj ropi spolu so slabím eurom spôsobia, že ceni energií v eurozóne viletia. A tie sa premietnu do cien prakticki všetkého.

Takže naspäť ku korune. Ako vravela moja babka - spolok je dobrá vec, ale dvaja už je veľa.