CBDC

Ivan's picture

CBDC je skratka pre Central Bank Digital Currency. Kto čítal moje predchádzajúce príspevki na tému ekonomika, vie, že ekonomickí sistém ako funguje od definitívneho skončenia zlatého štandardu je založení na tlačení peňazí. A to nikdi dobre neskončilo. V momente, kedi skončí dolár ako seriózna mena, sa z USA stane Weimar so smartfónmi, ako trefne poznamenal Mark Steyn. Weimar bol charakteristickí hiperinfláciou. Vieme, čo nasledovalo...

V momente, keď skončí euro, sa veci tiež začnú vimikať spod kontroli. A presne o tomto CBDC je. O kontrole. Digitálnu menu netreba vimíšľať. Tú už dávno máme, pretože všetci platíme kartami. Čo ale nemáme, je prehľad kto má koľko a ani moc nad tím, na čo kto koľko míňa. Teda nemáme úplnú kontrolu nad peniazmi. A kontrola bude potrebná, keď sa začnú diať veci. Otázka nie je či, ale kedi.

CBDC nie je o prechode na vílučne bezhotovostní platobní stik ako sa to snaží tváriť. Ak bi to bolo iba o tom, stačilo bi zrušiť hotovosť.

Nepáči sa ti vládna politika? Nuž vipneme ťa jedním gombíkom.

Že nezmisel, tak to nemôže fungovať? Iste? Nechcem si dať do tela vstreknúť niečo, o čom nie som presvedčení. Vísledok? Nepustia ma ani na terasu dať si pivo. Covid pas je len rozcvička.