Jedno vrece

Ivan's picture

Horalka Ester sa našla v mojom predposlednom článku, v ktorom vraj hádžem všetkích do jedného vreca. Inak v ukrajinčine sa ruské g číta ako h, preto tá Horalka. Namiesto toho, abi sem prišla s mohutnou obranou Goralov, tak sa urazila a vihlásila, že už sa spolu nebudeme baviť a teda ani už nebude chodiť ku mne na návštevu. To jej však nemohlo zabrániť, abi o pol hodinu ku mne v dobrej nálade prišla.

Takže ako je to s tím hádzaním do jedného vreca. Sú všetci Gorali zlí? Sú všetci rusi zlí? V prípade Goralov hovoriť o zle iba na základe tejto jednej nepríjemnosti bi bolo neprimerané. A nič také som ani nepovedal. Povedal som len, že sa odteraz budem mať na pozore. Milí Gorali, niekto veľmi konkrétni vám spravil veľmi zlú reklamu. Nabudúce s tím niečo urobte. Dobré meno sa získava veľmi pomali, ale stráca sakramentski ríchlo.

V prípade rusov to je iné. Ich režim je čisté autokratické zlo. A každí rus, kto proti nemu nebojuje, je zaň spoluzodpovední. Každého u nás žijúceho rusa bi som odtiaľto vipoklonkoval, pokiaľ bi nebol ochotní sa od svojho režimu dištancovať tak, že požiada o azil. To je minimum, čo môže urobiť. A to je zároveň aj minimum, čo môže Západ urobiť, ak to mislí vážne s pomocou Ukrajine.