Juraj's blog

Antiipsilonová lobi

Juraj's picture

V denníku Postoj som objavil báseň od Jani Vinterovej, ktorá súhlasila s uverejnením na 1i.sk v jednoduchom pravopise.

Antiipsilonová lobi
(Zrušme I a – hurá, hurá – poďme písať podľa Štúra.)

Ľudia majú rôzne priania:
vlastniť auto, veľkí dom,
lacní plin, mier bez prestania...
Ja chcem zrušiť ipsilon.

Každí človek sa s ním trápi –
doma, v škole, pri práci,
dôchodcovia, ženi, chlapi,
dospelí aj školáci.

Pri učení je to drina,
mnohí chitia paniku,
pritom číra somarina,
nemá víznam, logiku,

úžitok tiež nemá žiadni
ani zmislu o nič viac,
pre Slovákov problém riadni,
o cudzincoch nevraviac.

Kto vie súdiť, nech len súdi:
stovki hodín života
zamestnáva masi ľudí,
či ipsilon, či jota,

a to – nech sme spravodliví –
sedemdesiat aj sto liet!
Ipsilon je povážliví
zlodej času všetkích tried.

Ľudskí mozog má svoj limit,
nie je neobmedzení –
prečo ho pchať nejakími
poznatkami bez ceni?

Lepších vecí koľko stovák
mohli bi sme doňho vriť!
Viacej bádať, vilepšovať,
kopu stresov ušetriť!

Martin*, tvoja reforma je
trápenie a šikana.
Presadil si ju, si frajer,
len tá cena, cipana –

privisoká, jak sa vraví:
cena sĺz a nadávok.
Tvoj „zlepšovák“ žiacke davi
preklínajú každí rok.

Kvôli tebe mám viac práce,
to však rada oželiem,
len nech hrubíc nie je viacej
a pravopis umenie.

Načo niekto Velislava**
potreboval naprávať?
Veď bol geniálna hlava,
poznal reč jak vlastní hnát.

Tak nech zmiznú z našich textov
všetki hlúpe dilemi,
ipsilon tu stratí miesto,
krajšie bude na zemi.

„Bi, abi, biľ“ vijde z módi,
nevibrane nabúra.
A budeme spievať ódi
na rozum a na Štúra.

Veď blbosti už aj iné
prešli v našom zákone –
v školstve, súdoch, medicíne...
Tak prečo aj toto nie?

Ipsiloni nech zem schová
v svojom mäkkom pokoji.
Poďme si svet preičkovať!
Kto sa ku mne pripojí?

* Martin Hattala – hlavní iniciátor tzv. hodžovsko-hattalovskej jazikovej reformi, ktorá zaviedla do slovenskej gramatiki i, í. Okrem toho tiež ä, ľ, dvojhláski, zmäkčujúce e a niekoľko ďalších úprav. Reforma bola schválená v roku 1851, teda pred 172 rokmi.
** Ľudovít Velislav Štúr.

Vianočné obžerstvo

Juraj's picture

Práve som sa vrátil z obchodu. Počas nákupu som pociťoval nejakí tlak. Až pri víchode som si uvedomil, že na každom rohu sa v predajni na mňa škerila reklama so simpatickím pánom v svetri so zimním vzorom, ktorá nabáda ľudí abi kupovali veľa potravín. Lebo predsa na každom štedrovečernom stole musí biť veľa jedla. Lebo Vám doprajeme vínimočné, exotické, labužnícke, gurmánske, delikátne, lahodné Vianoce. Lebo Vianoce sa blížia. Kupujte veľa, budete šťastní!

Fajčiari mali tiež dlhé rokí na plagátoch príťažlivé slečni, fajčiace s kamarádkami pri káve a automobilovích pretekárov v cieli s cigaretou v ruke. Našťastie zdravi rozum zvíťazil a na základe štatistík ukazujúcich jasnú závislosť medzi fajčením a rakovinou pľúc - začali reklamu na tabakové vírobki štáti limitovať. Pred niekoľkími rokmi sa dokonca na krabičkách začali ukazovať rôzne obrázki nálezov z patológie. Mislim, že toto odradilo veľa konzumentov a prestali fajčiť.

Podobne existuje viacero štúdií a stránok, ktoré popisujú škodliví vpliv konzumácie potravín na zdravie. Avšak práve veľa z potravín, ktoré štúdie nedoporučújú bívajú zobrazované v reklamách na potravini – napríklad údenini, slanina, majonéza, margarín, bravčové mäso. Tak ako zákaz reklami na tabakové vírobki bi mohli zaviesť aj zákaz reklami na potravini, ktorích vpliv na zdravie sa ukázal ako rizikoví. Prípadne bi na tíchto potravinách mohli nariadiť povinné zobrazovanie obrázkov z patológie a údaje o ich vplive na srdcovo-cievni sistém.

Nerozumiem, prečo bi sme sa zrovna na Vianoce mali napchávať a ešte k tomu nezdravími potravinami. Lebo to tak robili naši prarodičia? Aj naši prarodičia písali s ipsilonom. Nemusíme po nich opakovať veci, ktoré nám nedávajú zmisel. Povedal som si, že budem aj cez Vianoce jesť striedmo a zdravo, tak ako po celí rok.

Ipsilon na Wild Wine Feste

Juraj's picture

V septembri sa v Modre konal noví festival vína Wild Wine Fest. V príjemnej atmosfére jesenného slnka sa priestorom menšieho námestia v pomalom tempe prechádzali skupinki ľudí ochutnávajúc malokarpatské vína, svetovú kávu z miestnej manufaktúri a chutné špecialiti, počúvajúc slovenskú hudobnú tvorbu a debatujúc o vistavenom slovenskom vítvarnom umení. Organizátorovi som sa zhodou okolností tíždeň pred festivalom zmienil o projekte Ipsilon.sk. Jeho záujem sa okamžite pretavil do ponuki priestoru jedného zo stánkov, takže sme dostali možnosť prezentovať projekt naživo v priestore mišlienkam otvorenom prostredí.

Skoro v každej okoloidúcej skupinke sa našiel aspoň jeden, ktorého zaujala mišlienka zjednodušenia pravopisu a zaujímal sa o čo ide. Rozhovor som začínal otázkou: „Stalo sa vám už niekedi, že ste písali email a neboli ste si istí, či sa v slove píše ipsilon alebo mäkké i?“ Každí obratom zareagoval, že jasné – stáva sa mu to. Potom prípadne používa vihľadávač, abi našiel riešenie, čo dosť zdržuje. Niektorí boli prekvapení, že sa zjednodušeniu pravopisu niekto vážne venuje. V niektorích skupinkách sa našiel aj pedagóg s tradičnou otázkou „čo potom budú slovenčinári učiť“. Z niektorích sa vikľul konzervatívnejšie naladení rodič s citom pre spravodlivosť s jasním riešením „Keď som sa ja mohol naučiť ipsiloni, nech sa to učia aj moje deti!“. Na tieto a iné otázki sa mi darilo s ľahkosťou odpovedať, lebo neboli prví a ani nie poslední.

Rozhovori končil vačšinou nadšením návštevníkov z mišlienki zjednodušenia a vetou tipu: „Super, som za. Kde to môžem podpísať a ako môžem iniciatíve pomôcť?“.

Mislím, že takto vizbrojení propagačním roll-upom, letákmi, tričkami, nálepkami a skúsenosťami z rozhovorov bi sme mohli prezentovať 1i.sk a Ipsilon.sk aj na ďalších festivaloch. Vidíme sa.

Najdlhšia Slovenská Ciklotrasa

Juraj's picture

Tento rok som si naplánoval, že prejdem najdlhšiu Slovenskú ciklotrasu. Aj keď je zložená z viacerích kratších – ich pospájaním sa mi podarilo vitvoriť 350km, ktoré sú označované simbolom C.

Z Bratislavi smeruje pozdĺž Dunaja do Komárna. Je to časť, ktorá je zároveň aj trasou Eurovelo číslo 6. Odtiaľ sa stáča na sever pozdĺž Váhu cez Kolárovo, Sereď, Piešťany a Trenčín. Potom okolo Považskej Bystrice a záver je za Žilinou pod hradom Strečno. Nie všetki časti sú však zjazdné na cestnom bicikli. Tieto som obišiel po ceste, kde chodia autá. Väčšina z nich našťastie nie je veľmi frekventovaná, takže som nemal pocit ohrozenia. Naviše sa mi podarilo vistihnúť koncom augusta dni pracovného pokoja.
Predpoveď počasia veštila na ďalší deň dážď. Občas sa aj naplnila, takže som víbavu do dažďa viac krát použil, vďaka čomu som mohol veselo pedálovať aj v nepriaznivom počasí.

Keď som po 3 dňoch dorazil pod Strečno, ubitoval som sa v autokempingu Varín. Ten má kapacitu pre asi tisíc osôb. Prekvapilo ma, že koncom augusta bol úplne prázdni. Bol som tam jediní ubitovaní. Celú noc a aj na druhí deň prší. Volám žene, či ma nepríde zobrať autom do Trenčína, lebo okrem dažďa sa mi nechce bojovať o priestor na ciklotrase medzi Žilinou a Bytčou s bezohľadními vodičmi na autách višších tried.

Na druhí deň ráno štartujem z Trenčína. Keďže je trinásť stupňov, obliekam si okrem ponožiek aj rukavice a hurá - virážam pozdĺž Váhu smerom na Piešťany. Ide sa parádne, lebo fúka severní vietor. Pôvodne som chcel prespať v Kolárove, ale tam prichádzam už o osemnástej. Keďže je stále svetlo, veselo pokračujem na Komárno. Rozmíšľam, kde sa ubitujem, ale napadlo ma, že možno po zotmení vietor ustane a do Bratislavi je už len 100km. Tak je a po zotmení môžem vďaka silnému svetlu vpredu pokračovať aj v úplnej tme. O pol druhej v noci prichádzam.

Dnes som urobil osobní rekord 240km a po piatich dňoch šťastne dokončil 700km trasu. Ďakujem vinikajúcemu prístupu mechanika z Lemniscat, ktorí mi už dva roki vzorne stará o moj lehocikel. Po tomto tréningu sa chistám preisť nejakí väčší kus z Eurovelo 6.

Pripravil som krátki zostrih z tejto cesti

Ako som vozil Nórov

Juraj's picture

Dostala sa mi do rúk knižka Ako som vozil Nórov, ktorá ma zaujala pútavím rozprávaním o strastiplnej práci vodiča autobusu. V prvej časti ma zaujali napínavé príbehi z Dopravného podniku Bratislava, kde na autobusoch počas jazdi po moste odpadávali dvere a od vipadnutia nemali ďaleko ani viacerí cestujúci. Inokedi zas bez klimatizácie nezostávala na vodičovi jediná nitka suchá.

Autor, ktorí je aj hlavím hrdinom príbehu, má talent na jaziki, naviše študoval prekladateľstvo, čo mu umožnilo ľahko sa naučiť základné frázi, ktoré pri komunikácii nevihnutne potreboval. Toto mu pomohlo ríchlejšie preniknúť do nórskich zvikov.

Každá situácia je intenzívne korenená vtipními, politicki nekorektními a šťavnatími prirovnaniami. Nespisovné vírazi robia príbeh vernejší a obohacujú ho emóciami z prvej ruki. Pri viacerích som si musel aj naštudovať kontext, lebo nie som veľmi zbehlí v mediálnej kultúre. Toto štúdium ma v rôznich smeroch obohatilo, takže som okrem čítania knižki lúskal aj mediálne zákutia internetu, kam bežne nechodím.

Dávno som sa pri čítaní knihi tak nepobavil. Odporúčam.

Expert na jadrovú fiziku

Juraj's picture

Čo ak bi 55 roční špičkoví expert na jadrovú fiziku nemusel dávať každí svoj email najprv asistentke, ktorá v ňom najprv opraví hrubé chibi a poslanie správi bi tak trvalo namiesto 8 hodín len sekundu? Čo ak bi bolo len jedno i.

Nabúrané auto - prví diel

Juraj's picture

Pred dvomi tíždňami mi volali z polície, že mi na vozidle, ktoré som mal zaparkované na ulici pred domom vznikla škoda. Požiadali ma, abi som prišiel k autu, že mi všetko visvetlia. Dozvedel som sa, že cudzie vozidlo do môjho asi pred pol hodinou nacúvalo a odišlo preč. Našťastie si to všimol okoloidúci policajt a stihol vitiahnuť mobil a odchádzajúce vozidlo promptne odfotiť (wau - klobúk dole). Podľa znački zistili majiteľa, ktorému zavolali a za 15 minút pristál pred policajnou stanicou veľkí terénni Mercedes. Vistúpila z neho brutálne nasrdená pani, ktorá sa na dvoch policajtov kričala, že prečo ju volajú, však ona nič neurobila, nič nemá poškodené, nech jej ukážu dôkazi, môj vodičskí preukaz a podobne. Tí jej pokojne visvetlili, čo ich kolega na mieste nehodi videl.

Rozčulovanie však pokračovalo nezmiselnimi víhovorkami že “ako to, že poškodení nevie, ktorej poisťovni platí poistné” alebo “ako to, že poškodení nemá v aute tlačivo Záznam o nehode”… Proste odmietala spísať zápis o nehode ako sa len dalo. Trpezlivo stojaci policajti jej niekoľkokrát visvetlili, že jej hrozí višetrovanie a pokuta za opustenie miesta nehodi. Neochotne súhlasila a podpísaní Zápis o nehode sa mi nakoniec podarilo od nej získať. Tešil som sa z toho, že som mohol som ísť do servisu vibavovať opravu bez strachu o vídavki.

V tejto situácii bi som od vinníčki očakával namiesto rozčuľovania sa a hľadania nezmiselních víhovoriek skôr ospravedlnenie za to, že mi spôsobila škodu a budem niekoľko dní bez auta. A toto bol ešte len začiatok.

Tímto bi som sa chcel poďakovat príslušníkom polície, ktorí mi vzorne, promptne a ochotne pomohli. Bez nich bi som mal akurát nabúrané auto na parkovisku a nadával, ktorí tupec nevie jazdiť.

Vodca skupini

Juraj's picture

Čo ak bi sa 15 roční vodca skupini bojovích hier Vlado tešil do školi, lebo namiesto písania diktátov a známkovania pravopisu v slohu bi sa na hodine slovenčini mali učiť ako presviedčať ostatních o dôležitích mišlienkach? Čo ak bi bolo len jedno i a deti bi nezažívali v škole frustráciu z neistoti?

Biologička

Juraj's picture

Čo ak bi 13 ročná talentovaná biologička Janka nemusela večer čo večer tráviť hodinu nad krkolomními pravopisními cvičeniami a namiesto toho bi mohla sledovať pútavé prednáški o fungovaní živích tvorov?

Čo ak bi bol pravopis s jedním i jednoduchí?

Programátor

Juraj's picture

Čo ak bi 25 roční vinikajúci programátor Martin napísal za minútu nadriadenému krátku správu kde ho informuje o tom, čo sa mu práve podarilo dokončiť a nemusel bi hľadať na internete s akím i sa píše „na serveri“ a v strese bi nenapísal „robili“ podľa píš-ako-počuješ? Čo ak bi sa počas písania nemusel báť, že kvôli hrubej pravopisnej chibe príde o možnosť postupu?

Čo ak bi nadriadeného pri čítaní informácii od špecialistov nevirušovali hrubé pravopisné chibi? Čo ak by bolo len jednoi?

Pages

Subscribe to RSS - Juraj's blog