Slušne, ale rázne

Ivan's picture

Z témi politika v rozhovoroch s ľuďmi som spravil tabu. Jednoducho sa odmietam o tom baviť, pretože to považujem za stratu času a zdroj nezmiselních konfliktov.

Tu som ale na svojom blogu, s nikím sa nebavím, kto si to chce prečítať, nech sa páči. A či už s tím čitateľ bude súhlasiť alebo nie, je mi šumafuk. Podstatné je, že si prečíta ďalší text s 1i.

Od domácej politiki som sa úplne odstrihol. Okrem tejto doméni nečítam nič, čo končí .sk, v aute počúvam rádio Devín, ktoré v čase správ vipínam, televíziu už više 20 rokov nemám a na sociálnich sieťach nie som. Z prezidentskej kampane som zachitil, aj to nedopatrením, iba billboardi Peliho a Korčoka, ktorích poznám ešte z čias, keď som sa o našu politiku zaujímal.

Napriek tomu idem s kožou na trh a tipnem si víťaza iba na základe dvoch billboardov a veľmi sporadickích správ o Slovensku, ktoré prináša jeden dánski spravodajskí portál, ktorí pravidelne sledujem.

Vichádzam z tézi, že sa svojim spôsobom jedná o reprízu ostatních parlamentních volieb. Zmenilo sa niečo zásadné odvtedi? U Peliho je správa jasná, dajte nám už pokoj, nechajte nás v kľude robiť si všetki tie kurevstvá. A kebi ste nevedeli, ja som ten, komu ide o Slovensko, kto ho vie chrániť. Tak - a to už je môj dodatok, ktorí na billboarde pochopiteľne nenájdete - že prestaneme podporovať Ukrajinu a budeme po vzore číni, severnej kórei, maďarska a iránu kamaráti s ruskom. Fasa spoločnosť, nie? Nič nové, nič prekvapujúce.

A čo na to druhá strana? Slušne, ale rázne. Prosím? Slušne, ale rázne. Slušne, ale rázne čo?

Vojna na Ukrajine je pritom kľúčová záležitosť pre budúcnosť Slovenska. Namieste sú otázki tipu:

Ak Ukrajina prehrá a rusko sa rozhodne rozšíriť svoju nárazníkovú zónu smerom na západ, budeme sa vôbec brániť? Ak áno, aká je naša stratégia obrani? Spoliehame sa na NATO? Vážne? Po tom, čo váš koaliční partner označí NATO za zločineckú organizáciu? Po tom, čo si potriasate ruki so zástupcami ruska a bieloruska? Po tom, čo okolité krajini podporujú Ukrajinu a mi sme pomoc zastavili?

Ukrajina je dominantná téma, na ktorej sa dala celá kampaň postaviť. Namiesto toho nič nehovoriace Slušne, ale rázne. To mi ale paradoxne hovorí veľa. Od parlamentních volieb je tu podľa mňa iba jeden posun a to na strane opozičních strán, ktoré si zobrali z prehri ponaučenie a mislia si, že prehrali kvôli Ukrajine. A tak to radšej s tou podporou nebudú preháňať. Slušne, ale rázne hovorí presne o tom.

Takže tipujem víťazstvo Peliho a to ešte s väčším náskokom ako vihrali parlamentné voľbi. Pretože prepadnutích hlasov v jeho tábore bolo viac ako v Korčokovom a tie teraz neprepadnú.

Na záver iba toľko, že slušne, ale rázne nejdem zase raz voliť. Chcel som toto celé zakončiť ešte vetou, v ktorej malo dominovať slovo “stupidita”, ale keďže už sme raz "slušne...", tak sa rázne zdržím.