Pred 30 rokmi skonával Freddie

Peťo's picture

24.11.91 19 hod. večer. V honosnom dome s názvom Garden Lodge sa pomali končil život hudobnej legendi. Frontman skupini Queen F. Mercury pomali prehrával svoj boj o život. Pár tíždňov predtím visadil všetki lieki, ktoré zmierňovali bolesť a rozhodol sa odísť do rockového neba. Jeho osobní asistent Peter Freestone, ktorí žije v ČR a má už české občianstvo, o tíchto smutních chvíľach povedal: "Ešte sme ho prezliekli do suchého trička a potom sme už len sledovali ako pomali prestáva díchať. Hrudník prestával postupne pracovať, až sa zastavil úplne. Vtedi sme vedeli, že nastal koniec." Mary Austin, jeho priateľka, s ktorou v 70. rokoch plánoval Freddie spoloční život, ho v posledních chvíľach držala za ruku.

Mor homosexuálov - AIDS - si vižiadal obeť, ktorá bola naozaj lukratívna. Freddieho kámoš z kapeli Roger Taylor ho chcel ísť pozrieť, ale P.F. mu len odkázal: "Už nemusíš chodiť, práve zomrel." O tri dni 27.11.91 sa konal pohreb. Freddie bol spopolnení v krematóriu Kinsal Rise v západnom Londýne. Priebeh pohrebu bol v úplnom protiklade so životom speváka. Prostí obrad sprevádzal spev dvoch kňazov zoroasterskej cirkvi a obradu sa zúčastnili len najbližší príbuzní. Roger, Brian a John plakali, plakal aj Elton John, ktorí priniesol srdce z 800 červeních ruží. George Michael, David Bowie poslali kveti a vence, Mary Austin priniesla vankúš z kvetín s nápisom Môjmu najmilšiemu.

Správa o smrti ma úplne šokovala. V roku 1991 som sa ponáral do tajov tvorbi tejto nezabudnuteľnej kapeli. Tešil som sa na nové veci, piesne, ktoré skupina mohla ešte zložiť a teraz toto. Keď som zatvoril novini, mislím, že to bola SMENA, nebol som schopní slova. Vtedi som počúval Rock-FM Radio a spíker Julo Viršík, tiež už nebohí, povedal slová, ktoré si pamätám dodnes: "Freddie a jeho piesne tu budú navždi." Mislím, že mal úplnú pravdu. Novinkou je, že v tíchto dňoch nejaká anglická stanica má predstaviť dokument Freddie Mercury - Final Act. Je o jeho posledních mesiacoch. Viac ma nenapadá a preto dočítania priatelia a ja idem trúchliť.