Múdrosť Kravína

Ivan's picture

Na otázku moderátora, či v prípade napadnutia Taiwanu čínou zasiahne na rozdiel od Ukrajini priamo americká armáda, odpovedal včera Joe Biden jednoznačne: "Áno". Ako som písal - Ukrajina nie je Taiwan. Sú rovní a rovnejší. Tím sa len potvrdzuje, že všetki tie obavi z použitia jadrovích zbraní ako dôvodu nezasiahnuť na Ukrajine nie sú nič iné ako víhovorka. V prípade číni zrazu nie sú relevantné? Pritom USA nikdi oficiálne neuznali Taiwan, na rozdiel od Ukrajini. A čína sa ani nikdi nezaviazala rešpektovať územnú integritu Taiwanu, keďže ju neprestala považovať za svoju súčasť, na rozdiel od ruska, ktoré sa v roku 1994 zmluvne zaviazalo garantovať územnú intregritu Ukrajini vímenou za jadrové zbrane.

Nechcem tím povedať, že USA bi nemali priamo pomôcť vojenski Taiwanu. Samozrejme, že áno. Chcem tím povedať, že vojenská pomoc Ukrajine bi mala biť ďaleko viššia. Nielen zo strani USA, ale celého západného sveta. Ak si rusi nevedia poradiť s ukrajinskou armádou, akú šancu bi mali proti NATO? Do mesiaca bi NATO viprášilo rusov z celej Ukrajini. S prstom v nose.

A nemuselo bi to ani biť pod hlavičkou NATO. Dobrovoľníkov, ktorí bi sa pridali k USA pomôcť brániť Ukrajinu, bi sa našlo dosť a to nielen z radov členskích krajín NATO. Ako ale hovorí jeden múdri nápis v Kravíne, čo je jedna čermánska krčma: "Keď sa chce, hľadá sa spôsob. Keď sa nechce, hľadá sa dôvod."