Primeranosť odpovede

Ivan's picture

Pri úvahách o tom, či budú na Ukrajine použité jadrové zbrane, treba mať na zreteli, že to nemusí znamenať automaticki koniec sveta. Hirošima ani Nagasaki nezmizli z povrchu zemského. Sú to naopak prosperujúce mestá. Prežili sme Černobiľ aj Fukušimu.

USA síce hovorili o katastrofálnich následkoch pre rusko, ale zároveň hovoria o tom, že odpoveď bude primeraná útoku. Otázka je, čo je primeraná odpoveď. Asi nie je úplne od veci úvaha, že ak bude taktická jadrová zbraň použitá proti Kijevu, primeranou odpoveďou bi mohla biť taktická jadrová zbraň použitá proti moskve. Ani tento na prví pohľad šialení scenár nemusí znamenať koniec sveta. Iste, turizmus v tíchto mestách čaká zopár ťažkích desaťročí. Ale inak svet pôjde ďalej a bude každému jasné ako na tom vlastne je. Západ bude vedieť, že rusi neblafovali. Rovnako tak to budú vedieť rusi.

A tam to aj môže skončiť. Otázka je, či sú rusi ochotní hrať až takíto vabank a obetovať svoje hlavné mesto. Odpoveďou je protiotázka: a prečo nie? Nikto z pohlavárov v moskve v tom čase iste nebude. Na rozdiel od Kijeva. Obetovať milióni svojich ľudí nemá putin veľkí problém. Zničené budovi? Postavia sa nanovo jedného dňa.

Okrem toho nikto zatiaľ na plné ústa nepovedal, že odpoveď bude tiež jadrová. Naopak, poľskí minister ju dokonca vilúčil. A aj medvedev naznačil, že západ blafuje a nepoužije proti rusku jadrové zbrane.

Takže ešte raz, prečo nebola od Nagasaki použitá jadrová zbraň? Pretože každej zo strán bolo jasné, čo bude nasledovať. Totálne zničenie. Alebo si niekto mislí, že ak bi bola jadrová zbraň použitá proti Washingtonu, tak bi si niekto lámal hlavu nad primeranosťou odpovede?

Preto všetki tie reči o nepoužití jadrovích zbraní a primeranosti odpovede sú veľmi nebezpečné. Jediná vec, ktorá dokáže zabrániť rusom ich použiť proti Ukrajine, je istota vlastného totálneho zničenia.