Oni

Ivan's picture

Najprv som si mislel, že ide o preklep. Čítal som článok o odchode 4 zamestnancov literárnej agentúri J.K.Rowlingovej kvôli jej vihláseniu ohľadne “ľudí, ktorí menštruujú.” V článku sa uvádza: “Fox Fisher...povedal, že oni a 3 ďalší...” O pár odstavcov ďalej sa ale dozvedám, že Fox Fisher sám seba považuje za “nebinárnu osobu” a preferuje, abi v jeho prípade bolo používané zámeno “oni”.

Do hlavi Foxa Fishera nevidím. S trans ľuďmi ale nemám problém možno aj preto, že žiadnich nepoznám. A ani nepoznám nikoho, kto pozná trans osobu. Dokonca bi mi ani nevadilo, ak bi som na mužskom WC stretol ženu. A ak si ženi trúfnu vizvať mužov napríklad v takom basketbale - nech sa páči. Veľmi sa na to nebude dať pozerať, ale to je iba môj subjektívni názor.

Mám ale problém s opačním garde, pretože to bude znamenať koniec ženskích športov. Zostanú iba akvabeli a moderné gimnastki. Tiež mám problém s tím, abi sa prirodzene binárna spoločnosť skladala na vístavbu 55 - či koľko to máme údajne pohlaví - ďalších WC napríklad aj na každej pumpe.

Od prirodzene binárnich ľudí sa očakáva, že sa prispôsobia. Očakávať od mizivého promile všetkích ostatních, že sa prispôsobia drvivej väčšine spoločnosti je v dnešnej dobe už asi nereálne. Rovnako ako autorka Harryho Pottera ale odmietam používať vírazi tipu “ľudia, ktorí menštruujú.”

A tiež používať zámeno “oni” pre označenie jednej osobi. Už len preto nie, že jednoducho nesedia počti. Ak ma ale k tomu bude nútiť nejaká právna norma, potom to viriešim jednoducho tak, že o trans sa nebudem baviť. Ani s trans. A nebudem jediní.

Trans ľudia majú iste potrebu biť rešpektovaní spoločnosťou. Ak však budú príliš tlačiť na pílu, dosiahnu praví opak.