Najvišší súd USA

Ivan's picture

Keďže súdne spori sú veľmi obľúbenou kratochvíľou Američanov, postavenie Najviššieho súdu je v USA nanajvíš dôležité. Sudcov do tejto inštitúcie nominuje prezident a potvrdzuje senát, čo na tomto blogu už spomínam tuším tretí krát, ale musím tak urobiť, pretože dokonca aj zhruba polovica samotních Američanov to má stále problém pochopiť. Sudcov je 9 a sú do tejto funkcie ustanovení na doživotie.

Okolnosti a voľbi spôsobili, že po ostatnom potvrdení Amy Coney Barrett majú republikánski nominanti momentálne prevahu 6 - 3. A to sa samozrejme demokratom nepáči. Navíšenie počtu sudcov sa ako spôsob dosiahnutia demokratickej väčšini spomínal už pred rokmi, ale bolo to vždi iba v rovine úvah a špekulácií a nikto z demokratov s tím otvorene až doteraz neprišiel. Pochopiteľne. Pretože tento spôsob bi z Najviššieho súdu spravil celkom slušnú paródiu. Počti sudcov bi sa potom takímto spôsobom totiž navišovali po každej zmene víťaznej strani.

V predchádzajúcom blogu som nevilúčil možnosť, že demoktrati majú problém s elementárnimi počtami, čo mohlo viznieť ako prehnaná zlomiseľná hiperbola. Stojím si ale za tím. Nomináciu Amy Coney Barrett totiž demokrati označili za navíšenie počtu sudcov. Ten sa ale nezmenil, zostal 9. Uvoľnené miesto po zosnulej sudkini bolo iba obsadené novou sudkiňou, celkoví počet sudcov pochopiteľne zostal 9. Tímto ďalším v sérii evidentních klamstiev si demokrati otvárajú dvere k ozajstnému navíšeniu počtu sudcov v štíle "keď to spravili teraz republikáni, spravíme to aj mi hneď ako to len bude možné."