Viliam Kráľ: Serendipity

Ivan's picture

Dočítal som Vilovu knihu a musím povedať, že ma z nej boleli oči. To je ale moja chiba, pretože odmietam nosiť okuliare. Inak jej nemám čo vičítať. Naopak, je to najlepšia vec, ktorú som za posledné roki čítal.

Ako som písal, Vila osobne poznám z víški. Bol takmer vo všetkom môj praví opak. Dlhé blond vlasi, modré oči, víchodniar, rešpekt vzbudzujúce priezvisko, fajčiar, extrovert, v kolektíve a u žien obľúbení. Skončili sme síce rovnakú školu, ale ani to nie v rovnakom čase napriek tomu, že sme boli spolužiaci - ja som sa odtiaľ pratal kade ľahšie a posledné dva ročníki som si spojil, keďže na tej škole som trpel, zatiaľ čo Vilo si to tam naplno užíval a študentskí život si naopak predĺžil. A tak jediná vec, čo máme naozaj spoločnú, je to, čo nemôže chíbať v knižnici každého intelektuála - modrú knižku.

Vilo bol napriek alebo možno aj vďaka tomu na tej škole jeden z mála ľudí, ktorích som tam mal rád. Bol vždi milí a slušní. Jeho knihu som si pochopiteľne nemohol nechať ujsť.

Nemislím si, že ide o klasickí cestopis. Serendipity je podľa mňa v prvom rade životopis. Je o jednom životnom príbehu a o jednom postoji k životu. Cesti sú pre Vila podľa mňa síce dôležitou, ale stále iba kulisou. To naozaj podstatné pre neho nie je ani tak to, čo na cestách uvidí, ako to, čo na tích cestách zažije. Preto si mislím, že hodiť batoh na chrbát a vibrať sa s očividne obmedzením rozpočtom sám na druhí koniec sveta vo Vilovom prípade neznamená krok do neznáma. Práve naopak. Vilo išiel paradoxne na istotu. Pretože potom má človek zaručene na čo spomínať. Ak to teda prežije.

Mislím si, že rozumiem, prečo sa Vilo rozhodol nenechať už nič na náhodu. Je totiž presvedčení, že toto je jeho posledná reinkarnácia na tejto zemi a teda žiadna ďalšia šanca už pre neho nebude...

Najprv som si mislel, že život ma chitil za gule na tom billboarde je názov knihi, ktorím sa nejakí autor snaží upútať pozornosť. Kniha sa ale tak nevolá. A po jej prečítaní mám dojem, že praví opak je pravdou. Život nechitil za gule Vila, ale Vilo život. Ako sa to dá a čo vlastne znamená Serendipity, sa čitateľ dozvie z knihi, ktorú tímto vrelo odporúčam.

Vilo, ďakujem. A prosím - Serendipity 2 vidaj aj ako e knihu, nech si môžem zväčšiť písmená!