AstraZeneca

Ivan's picture

Austrálske ministerstvo zdravotníctva doporučuje pre ľudí do 50 rokov vakcínu Pfizer. Odôvodňuje to rizikom krvních zrazenín, ktoré sa objavili po očkovaní vakcínou AstraZeneca.

Človek bi si mohol mislieť, že tí mladí dnes už nič neznesú. Tu ale nejde o to, že bi krvné zrazenini ľuďom nad 50 nehrozili. Tu ide o riadenie skladovích zásob. Iba sa to nepovie na plnú hubu, pretože bi to neznelo dobre. Oficiálne zdôvodnenie je také, že v prípade ľudí nad 50 je pomer rizika krvních zrazenín a rizika viplívajúceho z neočkovania víhodní. Otázka, na ktorú už ministerstvo nedáva odpoveď, je, prečo bi mal človek nad 50 vôbec postupovať akékoľvek riziko krvních zrazenín. Veď je tu predsa aj Pfizer.

Férové bi bolo povedať: “Viete čo, máme tu na sklade ešte toľko a toľko vakcín AstraZeneca, bolo bi škoda ich neviužiť.” Férové, ale nemisliteľné. Prípadne je možné povedať, že vakcín Pfizeru je obmedzené množstvo, potrvá takí a takí čas, kím nahradíme vakcíni AstraZeneca Pfizerom. Človek nad 50 bi mal potom na víber - buď sa zaočkuje hneď AstraZenecou s rizikom, alebo si počká na Pfizer.

Dáni sa k tomu postavili principiálne a ako prvá krajina definitívne zakázali AstraZenecu. Ak je totiž riziková pre všetkích, potom nie je veľmi čo riešiť.