Základi makroekonómie...(15)

Ivan's picture

“You are the definition of moral hazard” - povedal v roku 2009 jeden člen bankového víboru Senátu Spojeních štátov šéfovi FEDu na margo záchrani bánk tlačením peňazí. Dnes FED zachraňuje nielen banki, ale všetki firmi bez rozdielu a aj každého občana USA a nikto o morálnom hazarde ani necekne. Veď predsa kto môže za to, že tu je Covid-19? Nikto. Tak poďme ríchlo natlačiť peniaze a poslať každému občanovi USA šek na 2000$. Možno sme to isté mohli spraviť už v roku 2009.

Nechápem, prečo sú ale v USA takí trochári. Prečo šek iba na 2 tisíc? Prečo nie na 20 tisíc? Alebo rovno na 20 miliónov? Bolo bi aj do budúcna, takže ani prípadní Covid-20 bi už nikoho neprekvapil. Bernie Sanders, 2 násobní finalista súťaže o kandidáta Demokratickej strani na post prezidenta USA, rozmíšľal asi podobne keď navrhol, že tie 2 tisícki bi nemali biť iba jednorázovkou, ale pravidelne sa opakujúcou mesačnou platbou dovtedi, kím tu bude Covid-19.

Pokrok sa nedá zastaviť. Je tu najväčší hospodárski prepad od veľkej hospodárskej krízi v rokoch 1929 - 1933. V pohode si sedíme doma, nemusíme pohnúť ani prstom a, ak sme v USA, príde nám šek na 2000$.

Paráda. Tomu hovorím kríza. Podľa jedného názoru, ktorí sa nezdráhal publikovať inak tiež ľavicoví The Washington Post, tu vôbec nemusela biť kríza pred 90 rokmi a ani teraz tu nemusí biť.

Možno bi sa malo slovo kríza zakázať. Po vzore Turkmenistanu, kde miestni prezident zakázal hovoriť o koronavíruse. A vida, funguje to. Počet nakazeních v Turkmenistane je 0. Geniálne jednoduché. Dá sa to. Bez koronavírusu predsa nemôže biť ani kríza ním vivolaná. A ak bi náhodou predsa len bola, potom ju viriešime tak, že natlačíme peniaze.