Keď je liek horší ako samotná choroba

Ivan's picture

Donald Trump pred više mesiacom veľmi správne vihlásil, že liek predsa nemôže biť horší ako samotná choroba. Blížiace sa voľbi ale zrejme spôsobili, že ďalej už nerozoberal tému porovnávania strát pri rôznich stupňoch obmedzenia života krajini v súvislosti s Covid-19. Táto téma ale bude aktuálna dovtedi, kím tu vírus bude. A bude čoraz aktuálnejšia, keďže vakcína je v nedohľadne.

Denník Los Angeles Times zverejnil prognózu OSN, podľa ktorej zatvorenie krajín v dôsledku Covid-19 spôsobí, že 420 miliónov ľudí po celom svete skĺzne pod hranicu extrémnej chudobi, čo znamená, že ich príjem klesne pod 2$ na deň. Do konca roka má pribudnúť 130 miliónov hladujúcich.

Tu už nejde iba o chladné porovnanie vípadku HDP takích bohatích krajín ako je Dánsko, Fínsko a Nórsko - ktoré si to mimochodom iste môžu dovoliť - s višším počtom úmrtí vo Švédsku. Tu už ide o hladujúcich. Ale tí sú niekde inde...

Politici západného sveta - s vínimkou Švédska - robia to, čo sa aspoň nateraz zdá biť u voličov priechodnejšie. Pričom sa odvolávajú na hausnumerá - viď pani Merkelová. Zatvorenie krajini sa iste oveľa ľahšie odôvodňuje 70 percentami ako napríklad takími 17, čo je percento infikovaních z celkového počtu testovaních vo Švédsku. Iste, záchrana ľudského života je ušľachtilí cieľ a to, čo ľudia vidia, sú červené čísla v kolonke počet úmrtí. Nevidia ale druhú stranu mince - a tou je chudoba a hlad. A nevidia ani evidentnú neférovosť tíchto opatrení. Sú tu totiž sektori, kde sa dá v pohode pracovať z domu. Ale čo tí ostatní?

Kto sa cíti biť ohrození a môže si to dovoliť, nech zostane doma. Ale nebráňme kaderníčke prevádzkovať svoj salón.

Na prví pohľad sa toto môže zdať neaktuálne, keďže aspoň u nás už aj kaderníčki otvárajú svoje salóni. Vírus je ale stále aktuálni a nemá príliš veľkí dôvod sa prestať šíriť.