Cenzúra

Ivan's picture

Za pozornosť tiež stojí to, čo nasledovalo po uverejnení článku o klane Bidenovcov v denníku New York Post. Facebook a Twitter znemožnili jeho následné zdieľanie. Odôvodňovali to údajními pochibními zdrojmi, z ktorích článok čerpal. Sociálne siete sa inak stali cenzorom už od momentu, kedi sa rozhodli nálepkovať príspevki svojich užívateľov. Facebook, Twitter a spol. v úlohe arbitra toho, čo je OK a čo nie je, čo je pravda a čo nie je. Nech sa páči.

Sociálne siete sa tak naplno zapojili do prezidentskej kampane a nepokrite dávajú najavo, na ktorej strane sú. Keď bol pred pár tíždňami uverejnení článok o tom, ako Trump neplatí žiadne dane, s jeho zdieľaním nebol žiaden problém. Napriek tomu, že Trump žiadne svoje daňové priznania nikdi nezverejnil, čo je inak všeobecne známa skutočnosť. Daňové priznania, ku ktorím sa dostali médiá, museli biť teda získané nezákonním spôsobom. Ich vierohodnosť je teda tiež pochibná. A vida - v tomto prípade to nehralo žiadnu rolu.

Keďže sociálne siete sú súkromné firmi a tie predsa majú slobodu podnikania, môžu si robiť na svojich platformách čo len uznajú za vhodné. Ak sa rozhodnú podporovať Bidena, je to ich slobodná voľba. CNN, ABC a takmer všetki ostatné médiá tiež podporujú Bidena. Prečo bi tak nemohol robiť Facebook a Twitter?

Republikánmi ovládaní Senát sa chistá zavolať si na koberček šéfov Facebooku a Twitteru. Tí tam chodia pomali už ako na klavír. A padať budú znova sťažnosti, náreki a vihrážki. Milí republikáni, kde je teraz sloboda podnikania, po ktorej tak často voláte? Ak sa vám nepáči, čo robia sociálne siete, založte si vlastní Facebook a Twitter.

A hlavne prestaňte používať ten existujúci.