Globálni otepľovači a klimatickí meniči

Ivan's picture

Akiste ste si všimli, že globálni otepľovači zmenili prednedávnom svoj branding, teplota išla do úzadia a namiesto nej sa do popredia dostali klimatické zmeni. Bol to geniálni marketingoví ťah.

Teplota je totiž jasne definovaná veličina na rozdiel od klimatickích zmien, za ktoré sa dá schovať veľa vecí. Prší, neprší, je teplo, prípadne je zima. A za všetko môže človek.

Zoberte si takú Austráliu, ktorá toho roku zažila druhí najchladnejší jún v histórii meraní. Ako globálni otepľovači bi mali problém to visvetliť. Ako klimatickí meniči sú ale v pohode. Vidíte? Však vám to stále hovoríme - je to v dôsledku človekom spôsobeních klimatickích zmien.

Ako klimatickí meniči takisto si už nemusia lámať hlavu nad tím, prečo napríklad na začiatku posledních ľadovích dôb teplota začala klesať skôr ako CO2 a na ich konci zase začala teplota stúpať skôr ako CO2. Prípadne, ak teda chceme ísť do menej dávnej minulosti, prečo v období od roku 1946 do roku 1974 CO2 stúplo, ale teplota klesla.

Pamäť je celkovo slabšou stránkou globálnich otepľovačov alias klimatickích meničov. Za svoj život nalietajú a prejazdia státisíce kilometrov, ale to už ide bokom, je to dávno zabudnuté a odpustené. V duchu zásadi "čo bolo, bolo, terazki som major." A tiež zabúdajú, že okrem majorov sú tu aj nižšie šarže, ktoré si sotva môžu dovoliť jazdiť na elektrickom aute nabíjanom obnoviteľními zdrojmi energie prípadne cestovať medzi kontinentami na plachetnici.

Najväčšia sila ale je, keď si John Kerry, minister zahraničia za Obamu a súčasní prví "United States Special Presidential Envoy for Climate" letí na Island pre cenu za boj proti klimatickím zmenám na súkromnom lietadle.