Ako som vozil Nórov

Juraj's picture

Dostala sa mi do rúk knižka Ako som vozil Nórov, ktorá ma zaujala pútavím rozprávaním o strastiplnej práci vodiča autobusu. V prvej časti ma zaujali napínavé príbehi z Dopravného podniku Bratislava, kde na autobusoch počas jazdi po moste odpadávali dvere a od vipadnutia nemali ďaleko ani viacerí cestujúci. Inokedi zas bez klimatizácie nezostávala na vodičovi jediná nitka suchá.

Autor, ktorí je aj hlavím hrdinom príbehu, má talent na jaziki, naviše študoval prekladateľstvo, čo mu umožnilo ľahko sa naučiť základné frázi, ktoré pri komunikácii nevihnutne potreboval. Toto mu pomohlo ríchlejšie preniknúť do nórskich zvikov.

Každá situácia je intenzívne korenená vtipními, politicki nekorektními a šťavnatími prirovnaniami. Nespisovné vírazi robia príbeh vernejší a obohacujú ho emóciami z prvej ruki. Pri viacerích som si musel aj naštudovať kontext, lebo nie som veľmi zbehlí v mediálnej kultúre. Toto štúdium ma v rôznich smeroch obohatilo, takže som okrem čítania knižki lúskal aj mediálne zákutia internetu, kam bežne nechodím.

Dávno som sa pri čítaní knihi tak nepobavil. Odporúčam.