Ukrajina

Ivan's picture

Hrubí domáci produkt Ruska, ak odhliadneme od príjmov z vívozu ropi a zemného plinu, je na úrovni 11 a pol miliónového Belgicka. Rusi dokážu akurát tak virábať zbrane a lietať do vesmíru. Inak nič, čo bi stálo za zmienku. Toto je moja víchodisková pozícia pri hodnotení a prognózovaní toho, čo sa deje a stane na Ukrajine.

Za Obamu si Rusi dovolili anektovať Krym. Správne odhadli, že im to prejde. Anexia Krymu a celej Ukrajini sú ale úplne odlišné veci. Ale aj kebi k nej došlo, vojenská reakcia Západu bude rovnaká ako v prípade Krymu. Teda žiadna.

Napriek tomu si mislím, že k nej nepríde. Vojenski si to Rusi síce môžu dovoliť, ale sotva môžu očakávať, že ukrajinská armáda kapituluje bez boja. Rusi bi síce v duchu svojich bojovích tradícií získali ďalšie územie, ale riskovali bi jednak dlhodobú partizánsku vojnu a jednak sankcie Západu. Európa sa chistá na čistú nulu v emisiách CO2 a na zozname nepriateľov tejto politiki môže skončiť aj plin. Embargo na dovoz ropi a plinu bi spôsobil hospodárski kolaps Ruska.

Anexia celej Ukrajini preto podľa mňa nehrozí. Rusi si maximálne tak zoberú víchodnú Ukrajinu, ktorá je už tak či tak roki mimo akejkoľvek kontroli Kijeva. Na toto už aj dostali požehnanie od takzvaného lídra takzvaného slobodného sveta, keď na tlačovej konferencii hovoril o miernej invázii zo strani Ruska. Ale aj to je otázne. Pretože súčasní stav na víchode fakticki znemožňuje Ukrajine vstúpiť do NATO. Posunutie ukrajinskej hranice smerom na západ bi túto kritickú prekážku odstránilo. A na tom Rusko nemá záujem.

Takže o čo ide teda Rusku? V prvom rade sú to ceni ropi a plinu, ktoré v dôsledku hrozbi vojnového konfliktu rastú. Armádu musia Rusi živiť tak či tak, tak prečo ju neposlať na ukrajinské hranice, brnknúť tak aj na citlivú národnú strunu a ešte si aj nechať za to zaplatiť v podobe rastúcich príjmov z ropi a plinu?

Rusko ďalej vie, že Nemecko je odkázané na ruskí plin a neurobí nič, čo bi ohrozilo jeho dodávki. Tím sa zákonite dostáva do konfliktu s USA a Britániou a začína sa to aj prakticki prejavovať už aj vo vojenskích záležitostiach. Britskému vojenskému letectvu Nemci znemožňujú preleti nad svojím územím a Nemecko tiež zablokovalo dodávki svojej vojenskej techniki z Estónska na Ukrajinu. Noví nemeckí kancelár si údajne ešte nenašiel čas na rozhovor s Bidenom. V tejto súvislosti stojí tiež za zmienku odchod jeho predchodcu, Gerharda Schrödera, priamo z kancelárskeho kresla do správnej radi Gazpromu. Rozbitie NATO je iste dlhodobím cieľom Ruska.

A do tretice Rusko sa domáha záruk. Okrem toho, že Ukrajina nebude nikdi členom NATO, nemajú biť v pobaltskích a zrejme aj ďalších víchodních krajinách NATO, nás pravdepodobne tiež nevinímajúc, umiestnené raketi a pod. Nie je vôbec vilúčené, že ich od slabého Západu dostane. Tiež v tejto súvislosti stojí za to pripomenúť, že nebolo to tak dávno, čo sa Putin chválil novími supersonickími raketami, ktoré, keď odpáli z ponoriek v Atlantiku, zasiahnu New York za pár minút.