Základi makroekonómie...(5)

Ivan's picture

Malé odbočenie. Ak čitateľovi začína pripomínať táto séria blogov Mein Kampf, potom musím zdôrazniť, že môj skutoční a jediní boj sa žiadnim spôsobom netíka bankovníctva ani makroekonómie, ale 1i...

Mladí človek, pokiaľ ho ešte stále neprešla chuť si niečo odložiť na dôchodok, abi nemusel biť odkázaní na to, čo mu jedného dňa pošle štátna Sociálna poisťovňa, môže skúsiť namiesto termínovaného vkladu inú formu finančnej investície. Môže investovať napríklad do akcií, prípadne firemních dlhopisov. To môže a nemusí vijsť. Firme sa môže a nemusí dariť a môže aj skrachovať. Isté je ale to, že keď sa rozhodne investovať prostredníctvom dôchodcovskej správcovskej spoločnosti, potom sa o prípadní zisk s ňou bude musieť podeliť, zatiaľčo celé prípadné strati bude musieť znášať sám. Ak nakúpi akcie v inej mene ako je euro, potom je ešte naviše vistavení kurzovému riziku. Pretože ak akcie jedného dňa predá napríklad za doláre a dolár stratí hodnotu voči euru, potom mu môže zostať v eurách menej ako koľko do toho investoval, aj kebi dolárová hodnota investície vzrástla.

Okrem akcií a firemních dlhopisov sú tu aj iné formi finančních investícií - komoditi, ako je napríklad zlato, kriptomeni, ako je napríklad bitcoin, štátne dlhopisi, napríklad Nemecka. Okrem posledne uvedeného je so všetkími ostatními spojená väčšia či menšia miera rizika, takže pokiaľ sa nechce mladí človek stať hazardním hráčom, zostáva mu ako alternatíva k termínovanému vkladu v banke jediná možnosť - investícia do štátnich dlhopisov bezpečnej - teda hospodárski vispelej a nie príliš zadĺženej - krajini ako je napríklad Nemecko.

Ale ani tam si veľmi nepomôže, pretože také dlhopisi Nemecka nesú so sebou momentálne záporní úrok. Iními slovami Nemecko je schopné vidať dlhopis za 100 a povedať investorom, že im vráti iba 99. A predstavte si, nájde sa dostatok tích, čo si takíto dlhopis kúpia. Toto už nie je absurdní sen, ale realita. Nemecko zarába na tom, že sa potrebuje financovať. Bežní človek bi si samozrejme poklepal po čele, ak bi mu taká banka ponúkla termínovaní vklad so záporním úrokom, a radšej schoval peniaze pod vankúš. Taká dôchodcovská správcovská spoločnosť ale tie desiatki miliárd, ktoré spravuje, pod vankúš neschová.

Vitajte v Absurdistane. Vo svete záporních úrokov. Kde zárabajú tí, ktorí si potrebujú požičať. Asi už nikoho neprekvapím, keď poviem, že Absurdistan z tohoto tu spravila ECB. A spol. Tím, že stlačila úrokové sadzbi do mínusu a tlačí ničím nekrité peniaze.