Základi makroekonómie...(7)

Ivan's picture

Tlačenie novích a novích peňazí má pochopiteľne za následok zníženie reálnej hodnoti tích existujúcich. Ak bi tomu tak nebolo, potom bi sa problém chudobi na celom svete dal jednoducho viriešiť okamžite natlačením novích peňazí... Spôsobuje tiež záporné úrokové sadzbi na štátnich dlhopisoch spomenuté v predchádzajúcich častiach. Keďže štáti vedia, že na trhu je veľké množstvo peňazí a ďalšie sú na ceste, môžu si dovoliť ponúknuť hoci aj záporní úrok. Investor, ktorí napríklad nakúpi za 100 dlhopis, ktorí viplatí v budúcnosti iba 99, nemusí ešte na tom prerobiť, ak sa mu ten dlhopis podarí predať pred jeho splatnosťou za viac ako ho nakúpil. Napríklad za 101. A takí kupec s bezodním mešcom tu je - ECB.

Nákupmi štátnich dlhopisov ECB okrem iného aj evidentne deformuje dlhopisoví trh. Napríklad stále po uši zadĺžené Grécko bi za normálnich okolností malo veľkí problém predať akékoľvek nové dlhopisi. Normálne okolnosti znamená bez ECB na dlhopisovom trhu. Pretože investori bi si veľmi dobre rozmisleli, či budú riskovať strati z ďalšieho bankrotu Grécka. Vďaka ECB sa ale môže Grécko takímto spôsobom veselo financovať ďalej a neustále tak zvišovať svoju zadĺženosť. Bez ohľadu na schopnosť splatenia dlhopisov v budúcnosti.

Dlhopisoví trh tak prestal plniť podstatnú funkciu stanovenia reálnej hodnoti ceni financovania - teda úroku. Tím, že reálni dopit po štátnich dlhopisoch a tím aj reálna ponuka prestali existovať. Vďaka ECB.

Spomínaním procesom tlačenia peňazí cez nákupi štátnich dlhopisov to našťastie ale nekončí. V momente ich splatenia dochádza k opačnej situácii, pre ktorú nepoznám zaužívaní víraz. Preto si ho vimislím - pálenie peňazí. Ak totiž štát splatí dlhopis, ktorí nakúpila ECB, z obehu zrazu zmiznú peniaze. Akobi boli spálené. Tím reálna hodnota existujúcich vzrastie. Samozrejme za predpokladu, že ECB ich znova nenatlačí.

Ak ale dlhopis nebude splatení, potom je dielo falšovania peňazí dokonané. Pretože ECB natlačila peniaze, ktoré už v budúcnosti nemá ako spáliť. Medzi ECB a falšovateľom peňazí už potom nie je žiadni rozdiel.