Základi makroekonómie...(10)

Ivan's picture

Po takom zásadnom a - nebojím sa to napísať - zodpovednom vihlásení guvernéra BoE bi si človek mohol mislieť, že dôjde vzápätí k víznamnému pohibu britskej libri na devízovom trhu oproti iním menám - napríklad euru alebo doláru. Po otvorení obchodovania v nedeľu večer ale libra iba mierne oslabila v súvislosti s informáciou o presune Borisa Johnsona do nemocnice, abi na druhí deň posilnila v súvislosti s vihlásením, že premiér bude skoro nazad v práci, abi znovu oslabila potom, čo premiéra namiesto prepustenia z nemocnice presunuli na jednotku intenzívnej starostlivosti...Iními slovami, finanční trh dokonale ignoroval vihlásenie guvernéra.

Reči sa hovoria a chlieb sa je a finanční trh to veľmi dobre vie. Vihlásenie guvernéra totiž nasledovalo krátko potom ako BoE po vzore ECB a FEDu ohlásila rekordné navíšenie programu nákupu štátnich dlhopisov o 200 miliárd libier. Pripomína to alkoholika, ktorí po solídnom záťahu na druhí deň ráno vihlási, že práve skončil s pitím a alkoholu sa už nikdi ani nedotkne.

Ale povedzme, že toto bolo už naozaj poslední krát. Predstavujem si, čo bi sa stalo, ak bi po COVID-19 prišiel ešte viac nákazlivejší a smrtiaci COVID-20. Britská vláda bi už nemohla sľubovať hori doli, pretože bi na to nemala peniaze. Resp. mohla, ale za reálne úroki, ktoré bi reálni veritelia s reálnimi peniazmi požadovali. Kto ale a za akí úrok požičia tomu, kto už má aj tak dlhov više hlavi a pri klesajúcich príjmoch z daní chce súčasne zvišovať svoje vídavki? Asi bi sa nedalo robiť oveľa viac ako akceptovať fakt, že je tu kríza a tá má svoje dôsledki. A začať konečne šetriť.

Nemám ale najmenšie ilúzie o tom, že ECB/FED bi natlačili ďalších x tisíc miliárd EUR/USD a celá eurozóna/Amerika bi v pohode sedela doma a tvárila sa, že sa vlastne nič také nedeje. V takejto situácii bi som bol ochotní staviť na dočasní pokles libri voči EUR/USD. Abi som vzápätí stavil na jej vírazné zhodnotenie potom, čo ECB/FED vihlási, že ich "súvaha je neudržateľná." Logika za touto špekuláciou je nasledovná: tak britské hospodárstvo ako aj hospodárstvo eurozóni/USA bude v kríze, ale rozdiel bude v tom, že britská libra zostane peniazom, ale euro/dolár sa skôr či neskôr stane toaletním papierom.