Základi makroekonómie...(11)

Ivan's picture

Najbizarnejšie na celej tejto infantilnej úvahe, že závažné celosvetové problémi sa dajú riešiť običajním natlačením novích peňazí, je, že to môže naozaj aj fungovať. Aspoň teoreticki. Má to však jeden veľmi zásadní háčik - že nemusí...Celosvetovú finančnú krízu v roku 2008 spustil krach americkej spoločnosti Lehman Brothers. Táto spoločnosť napožičiavala obrovské množstvo peňazí formou hipoték ľuďom, ktorí si to nemohli dovoliť. V jednej chvíli to prasklo a zrazu bola na stole otázka, ktoré ďalšie inštitúcie v tom boli tiež namočené. A bolo evidentné, že to zďaleka nebolo iba o Lehman Brothers. Nechať skrachovať všetkích tích, ktorí v minulosti takéto zlé rozhodnutie spravili, bi znamenal krach mnohích víznamních bánk a mnoho nezamestnaních.

A tak radšej americká vláda vidala nové dlhopisi, ktoré FED nakúpil natlačením novích peňazí. A po jej vzore tak urobili vo väčšej či menšej miere aj ostatné centrálne banki slobodného sveta. Teoreticki sa naozaj mohlo stať to, že sa hospodárstvo mohlo vďaka tímto novonatlačením peniazom rozbehnúť do takej mieri, že štáti mohli získať také množstvo daňovích príjmov, že tieto dlhopisi mohli splatiť a tím tieto novonatlačené peniaze spáliť. Evidentne bi ale museli aj šetriť.

Ale komu bi sa chcelo šetriť? A tak sa veselo tlačia nové a nové peniaze. O dôvodi nikdi nie je núdza. Zdraví rozum hovorí, že raz toto musí prasknúť. Otázka nie je či, ale kedi.

Pravdou je, že toto nevie nikto. V slobodnej spoločnosti so slobodnou tvorbou cien sa totiž natlačenie novích a novích peňazí nemusí prejaviť hneď na druhí deň v náraste inflácie. Nejakí čas to môže trvať. A skúsme sa zamislieť, čo sa začne diať potom.

Centrálna banka, ktorej hlavním cieľom je cenová stabilita, bude musieť v prvom rade prestať s tlačením novích peňazí. To ale znamená, že vládi už nebudú schopné splácať staré dlhi novími cez novo natlačené peniaze. Také Taliansko, ktorého zadĺženosť je cez 130% jeho HDP, bude musieť hľadať nového veriteľa. Je veľká šanca, že takého nenájde. A tak skrachuje. Ak krach jednej spoločnosti v USA bol schopní vivolať celosvetovú finančnú krízu, čo sa asi začne diať po krachu takého Talianska? A ďalších po uši zadĺženích krajín na juhu Európi? Jedno je isté, riešenie cez natlačenie novích peňazí to už nebude môcť biť.

A tím to zďaleka nekončí.