Základi makroekonómie...(19)

Ivan's picture

Pred 4 rokmi začali ECB spôsobovať starosti klesajúce ceni ropi blížiace sa k dvadsiatim dolárom za barel. Tie sa sprostredkovane premietali do klesajúcich cien mnohích tovarov, čo znamenalo, že ECB sa nedarilo znehodnocovať jej menu v takej miere ako si predsavzala. Jeden jej predstaviteľ vtedi vihlásil, že priestor na ďalší prepad cien je obmedzení, pretože na nulu iste nespadnú. Bolo to jedno z mála vihlásení ECB, s ktorím som bol ochotní súhlasiť.

Ako veľmi sme sa mílili dokázalo včerajšie obchodovanie s ropou. Ceni nielenže klesli na nulu, ale išli dokonca do mínusu. Nad tímto sa naozaj už zastavuje rozum, ale ekonomickú logiku to má. Ropa sa obchoduje v kontraktoch s dohodnutími dodávkami v jednotlivích mesiacoch. Do mínusu išli kontrakti na dodávku americkej ropi v máji tohto roka. Covid-19 spôsobil vírazní pokles spotrebi ropi. Skladové kapaciti v USA sú preplnené, cena skladovania rastie. Držiteľ kontraktu na nákup ropi tak musí riešiť otázku, kam s ňou. A vicúvať z kontraktu aj za cenu toho, že zaplatí tomu, kto od neho kontrakt prevezme, ho môže vijsť lacnejšie ako tú ropu skladovať.

Júnové kontrakti sa zatiaľ ako tak držia, keďže jún je ešte pomerne ďaleko, takže tam to nie je nateraz také urgentné. Európska ropa sa tiež zatiaľ drží kvôli väčším skladovím kapacitám, ktoré sú tu k dispozícii.

Zábavná je predstava, že bi nám platili za to, že bi sme si zašli natankovať cestou do banki po hipotéku so záporním úrokom. Hoci v Dánsku už je komerčná banka, ktorá záporné úroki na hipotékach poskituje, za tankovanie nám tak skoro platiť nebudú. Evidentne totiž bude musieť dôjsť k víraznému poklesu ťažbi ropi. Donald Trump už vihlásil, že bude platiť ropním spoločnostiam za každí barel, ktorí neviťažia.

Pítate sa z čoho to bude platiť? Rečnícka otázka, pretože také detaili už nerieši nikto. Ale odpoviem - z čerstvo natlačeních peňazí.