Sloboda voľbi

Ivan's picture

Sloboda voľbi, presne to bolo motto novembra 1989. Bolo evidentné a do očí bijúce, kam vedie politická a ekonomická nesloboda. Nebolo a nikdi ani nebude lepšieho príkladu ako 40 rokov rozdelené Nemecko. Západné virábalo Porsche, BMW a Mercedes, víchodné Wartburg a Trabant. Jeden a ten istí národ a dva úplne odlišné vísledki. Presne to dokáže štátni monopol v priebehu 2 generácií.

Kľúče doštrngali, slobodne sme si zvolili parlament a sprivatizovali veľa podnikov a organizácií, medzi ktorími bi ste ale školi nenašli. Z nejakého podivuhodného dôvodu sme si povedali, že dobre, štát síce nevie virábať autá, ale zato v školstve je fakt dobrí, takže to mu necháme.

Krásnim príkladom bola visoká škola ekonomická, kam som mal tú česť chodiť. Začal som v septembri 1988 a mali sme predmeti ako napríklad dejini medzinárodného robotníckeho hnutia a komunistickej strani Československa a politická ekonómia kapitalizmu, ktorú na začiatku nasledujúceho školského roka vistriedala politická ekonómia socializmu. Viučovali ich, ako inak, presvedčení komunisti.

Po novembri 89 sa názvi predmetov zmenili, ale viučujúci zostali. Z experta na dejini mrh a ksč sa akobi šibnutím čarovného prútika stal odborník na politické teórie a expertka na Karola Marxa sa stala cez noc najväčším fanúšikom Paula Samuelsona, čo bol inak americkí nositeľ nobelovej ceni za ekonómiu. Ktože bol zodpovední za personálne obsadenie škôl? Predsa ich majiteľ, teda štát. Presne ten, ktorého autoritu v oblasti školstva sa v novembri 89 ani nikdi po ňom nikto neodvážil spochibniť.

Ale hlavne, že to je "zadarmo". Medzičasom pribudli aj nejaké súkromné univerziti a stredné školi. Takže mohlo bi sa zdať, že tu máme trhové prostredie. To je ale znova čistí nezmisel. Pretože ak dám svoje dieťa do súkromnej školi, tak mi štát neskráti dane. Takže súkromná škola so svojimi poplatkami má konkurovať štátnej, ktorá je bez poplatkov. Toto asi nebude férové trhové prostredie, že nie?

Pritom zabezpečenie férového trhového prostredia je kriticki dôležitou úlohu štátu, ktorí tak zase raz zliháva. Presne ako povedal Milton Friedman, čo je inak ďalší americkí nositeľ nobelovej ceni za ekonómiu - dajte štátnemu úradníkovi na starosť Saharu a do 5 rokov tam budete mať nedostatok piesku.

Rozhodol si sa pre súkromnú školu? Nech sa páči, ale budeš platiť dane rovnako, pretože máš nárok viužívať bezplatné štátne školstvo. A že ho neviuživaš je tvoj problém.

Ale čo ak nechcem mať nárok na bezplatné štátne školstvo? Tak máš smolu. A vôbec, odsťahuj sa radšej ti len pekne do Ameriki, takích ako ti tu nechceme.

Mimochodom koľko nositeľov nobelovích cien za ekonómiu vichovala visoká škola ekonomická, ktorá sa po roku 1989 rozhodla rebrandovať na ekonomickú univerzitu? Odpoveď nájdete v ďalšom príspevku.