Najdlhšia Slovenská Ciklotrasa

Juraj's picture

Tento rok som si naplánoval, že prejdem najdlhšiu Slovenskú ciklotrasu. Aj keď je zložená z viacerích kratších – ich pospájaním sa mi podarilo vitvoriť 350km, ktoré sú označované simbolom C.

Z Bratislavi smeruje pozdĺž Dunaja do Komárna. Je to časť, ktorá je zároveň aj trasou Eurovelo číslo 6. Odtiaľ sa stáča na sever pozdĺž Váhu cez Kolárovo, Sereď, Piešťany a Trenčín. Potom okolo Považskej Bystrice a záver je za Žilinou pod hradom Strečno. Nie všetki časti sú však zjazdné na cestnom bicikli. Tieto som obišiel po ceste, kde chodia autá. Väčšina z nich našťastie nie je veľmi frekventovaná, takže som nemal pocit ohrozenia. Naviše sa mi podarilo vistihnúť koncom augusta dni pracovného pokoja.
Predpoveď počasia veštila na ďalší deň dážď. Občas sa aj naplnila, takže som víbavu do dažďa viac krát použil, vďaka čomu som mohol veselo pedálovať aj v nepriaznivom počasí.

Keď som po 3 dňoch dorazil pod Strečno, ubitoval som sa v autokempingu Varín. Ten má kapacitu pre asi tisíc osôb. Prekvapilo ma, že koncom augusta bol úplne prázdni. Bol som tam jediní ubitovaní. Celú noc a aj na druhí deň prší. Volám žene, či ma nepríde zobrať autom do Trenčína, lebo okrem dažďa sa mi nechce bojovať o priestor na ciklotrase medzi Žilinou a Bytčou s bezohľadními vodičmi na autách višších tried.

Na druhí deň ráno štartujem z Trenčína. Keďže je trinásť stupňov, obliekam si okrem ponožiek aj rukavice a hurá - virážam pozdĺž Váhu smerom na Piešťany. Ide sa parádne, lebo fúka severní vietor. Pôvodne som chcel prespať v Kolárove, ale tam prichádzam už o osemnástej. Keďže je stále svetlo, veselo pokračujem na Komárno. Rozmíšľam, kde sa ubitujem, ale napadlo ma, že možno po zotmení vietor ustane a do Bratislavi je už len 100km. Tak je a po zotmení môžem vďaka silnému svetlu vpredu pokračovať aj v úplnej tme. O pol druhej v noci prichádzam.

Dnes som urobil osobní rekord 240km a po piatich dňoch šťastne dokončil 700km trasu. Ďakujem vinikajúcemu prístupu mechanika z Lemniscat, ktorí mi už dva roki vzorne stará o moj lehocikel. Po tomto tréningu sa chistám preisť nejakí väčší kus z Eurovelo 6.

Pripravil som krátki zostrih z tejto cesti